Tydzień w grodzie słowiańskim

1083

W parku Leśnym stanął gród słowiański. Z atrakcji, jakie tu przygotowano, można korzystać codziennie aż do niedzieli. – Zapraszamy popołudniami całe rodziny – zachęca Olga Spiak z Muzeum Historycznego w Lubinie. Już w weekend odwiedziło go sporo osób.

Ta forma rozrywki i edukacji spodobała się lubinianom. Gród słowiański pojawił się w lubińskim parku nie po raz pierwszy. Również w maju zorganizowano tu podobne wydarzenie. Tak jak poprzednio, gród pozostanie z nami przez ponad tydzień – do 19 września.

– Działaniami związanymi z tematem początków państwa polskiego realizujemy program przygotowujący mieszkańców Lubina do obchodów 1000. rocznicy koronacji króla Polski Bolesława Chrobrego. Jesteśmy przekonani, że tak ważna rocznica zasługuje na odpowiednie zachęcenie dzieci i młodzieży do świadomego włączenia się w planowane na 2025 rok wydarzenia. Historyczna koronacja, która odbyła się w 1025 roku spowodowała, że Bolesław Chrobry był królem, Polska stała się królestwem, a Gniezno jego stolicą – mówi Olga Spiak.

Już w weekend gród słowiański przyciągnął sporo osób. Działały tu warsztaty aktywności twórczej, można było też pobawić się czy postrzelać z łuku.

Od poniedziałku do piątku przed południem z atrakcji przygotowanych w grodzie korzystać będą grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli.

– Niestety nie mamy już wolnych miejsc. Zainteresowanie było ogromne – przyznaje Olga Spiak, dodając, że zaskoczyło ono nawet samych organizatorów. – Ale popołudniami zapraszamy osoby indywidualne, nie trzeba się wcześniej zapisywać – dodaje.

Od godziny 14 do 17 można skorzystać z warsztatów aktywności twórczej, a także toru przeszkód oraz strefy zabaw i sportu.

Natomiast w weekend gród zaprasza już wszystkich przez cały dzień. Dodatkową atrakcją będą pokazy kulinarne.

Gród słowiański to część większego wydarzenia: Europejskich Dni Dziedzictwa – smaki dziedzictwa 2021. W ostatni weekend w parku Leśnym w jego ramach odbyły się także 4. Lubiński Zlot Pojazdów Zabytkowych i Festiwal Food Trucków. Wszystkie te atrakcje przyciągnęły tu w sobotę niecałe 4 tys., a w niedzielę powyżej 3,5 tys. osób.

Program:

13-17 września (poniedziałek-piątek)

godz. 10.00-13.00 warsztaty aktywności twórczej

dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy*)

godz. 10.30-17.30 strefa zabaw i sportu

godz. 14.00-17.00 warsztaty aktywności twórczej

godz. 15.00 tor przeszkód z nagrodami

18-19 września (sobota-niedziela)

godz. 11.00-19.00 kuźnia smaków – pokazy kulinarne w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021

godz. 11.00-17.00 warsztaty aktywności twórczej

godz. 11.00-17.30 strefa zabaw i sportu

godz. 13.00/16.30  tor przeszkód z nagrodami


POWIĄZANE ARTYKUŁY