Twój e-PIT już dostępny. W tym roku również w aplikacji

923

Od soboty, 15 lutego, można już rozliczać PIT za ubiegły rok. Tak jak dotychczas, można to zrobić tradycyjnie, czyli w wersji papierowej, oraz drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest dostępna także w aplikacji na telefon.

Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać tradycyjny sposób, musi samodzielnie wypełnić papierowy PIT, a następnie zanieść go do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą tradycyjną. Jednak najprostszym i najszybszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z internetowej usługi Twój e-PIT. Została ona uruchomiona już po raz siódmy.

– Usługa Twój e-PIT cieszy się dużym zaufaniem naszych podatników, o czym świadczy coraz większa liczba zeznań złożonych za jej pomocą – mówi szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

– Od zeszłego roku za pomocą usługi Twój e-PIT mogą rozliczyć się również przedsiębiorcy. W tym roku wprowadziliśmy kolejne udogodnienie w postaci aplikacji mobilnej. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom podatników, sprawiając, że rozliczenie podatków jest nie tylko proste, ale również szybkie i wygodne – dodaje zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.

Fot. materiały prasowe

Od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania podatkowe za 2024 rok, wypełnione na podstawie danych, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa. W zeznaniach przygotowanych w usłudze uwzględnione są m.in. informacje od płatników, w tym również zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Udostępnione zostały zeznania podatkowe zarówno dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i dla przedsiębiorców: PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, oświadczenia PIT-OP i informacje PIT-DZ o danych dzieci uprawniających do skorzystania z ulgi.

Usługa Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do niej możliwy jest w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl. W tym roku usługa po raz pierwszy dostępna jest również z poziomu aplikacji mobilnej e-US.

Gdy rozliczamy się elektronicznie, zwrot nadpłaconego podatku następuje do 45 dni, a nie do 3 miesięcy jak w przypadku zeznań papierowych.

– Dzięki rozliczeniu drogą elektroniczną ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Staramy się to robić szybciej, aby podatnicy jak najkrócej czekali na zwrot pieniędzy. W zeszłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł jedynie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach – dodaje zastępca szefa KAS Małgorzata Krok.

Natomiast podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, w usłudze Twój e-PIT będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, tak by wygodnie dokonać płatności online, również za pomocą BLIK-a. Na przełomie marca i kwietnia użytkownicy e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT zyskają dodatkowo możliwość realizacji płatności podatkowych online przy użyciu kart płatniczych. W przypadku gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT, urząd skarbowy wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Czas na rozliczenie się z fiskusem mamy do 30 kwietnia. Jeśli do tego dnia nie zweryfikujemy i nie zmodyfikujemy lub zatwierdzimy swojego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT, to zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Jednak zeznania PIT-28, PIT-36 i PIT-36L nie będą automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT. Podatnik musi je uzupełnić i zaakceptować.

Zeznanie podatkowe w formie elektronicznej można również złożyć korzystając z formularzy online pozwalających pełnomocnikom składać deklaracje w imieniu mocodawców. Formularze online są dostępne w e-Urzędzie Skarbowym, gdzie nie wymagają podpisu, a także na stronie podatki.gov.pl – bez konieczności logowania.

I w tym roku wypełniając PIT lub sprawdzając rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, warto pamiętać o wypisaniu w rubryce dotyczącej przekazania 1,5 procenta podatku numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego. Możemy w ten łatwy sposób pomóc komuś potrzebującemu.

Osoby, które mają wątpliwości, jak rozliczyć podatek, mogą m.in. zadzwonić na ogólnopolską infolinię KAS na numer (+48) 22 330 03 30 i wybrać tonowo 0. Pracownicy urzędów skarbowych mogą bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową. Ochronę danych umożliwia uwierzytelnianie specjalnym indywidualnym kodem telePIN, który szybko i łatwo można ustawić w e-Urzędzie Skarbowym.

Szczegółowe informacje na temat rozliczenia PIT można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.


POWIĄZANE ARTYKUŁY