Fotografie najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc dla gminy Lubin zebrano, poukładano oraz opisano i tak powstał album „Gmina Lubin w obiektywie”. Dziś po raz pierwszy publikacja została zaprezentowana publicznie. To jeden ze sposobów gminy na promocję. Kolejny to współpraca z lubińskim oddziałem PTTK, którą przypieczętowano właśnie umową.
– Rozwój turystyki jest mało dostrzegany przez wszystkich, jednak dla nas jest on bardzo ważny – stwierdza wójt Irena Rogowska.
Turystyka to jeden ze sposobów gminy na promocję. Lubińska gmina, aby rozwijać te sferę, połączyła siły z lubińskim oddziałem PTTK i podpisała z nim umowę o współpracy.
– Jesteśmy zadowoleni, że teraz ta współpraca będzie klarowna i że podpisujemy to porozumienie, bo od trzech lat tak naprawdę współpracujemy z gminą i z panią wójt, ale teraz nasze więzy zostały odnowione – mówi prezes lubińskiego oddziału PTTK Marian Hawrysz.
Pierwszą wspólną inicjatywą lubińskiej gminy i PTTK jest utworzenie specjalnej odznaki krajoznawczo-turystycznej „Znam gminę Lubin”.
Promować gminę ma również pokazana dziś po raz pierwszy publikacja „Gmina Lubin w obiektywie”. Jest to album, w którym znajdują się przede wszystkim fotografie przyrody – jezior, lasów i zwierząt, jakie żyją na tych terenach. Są tu również zdjęcia zabytków architektury, na przykład pałacu barokowego w Szklarach Górnych, kościoła pw. św. Piotra i Pawła również w Szklarach, albo kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Raszowej.
Autorami zdjęć są laureaci gminnego konkursu fotograficznego. – Uczestnicy konkursu włożyli wiele serca, aby stworzyć te fotografie, są atrakcyjne i ciekawe, dlatego wykorzystaliśmy je w albumie – mówi Łukasz Nowicki z Urzędu Gminy w Lubinie. – Ciekawostką są zdjęcia lotnicze. Można na nich dostrzec wszystkie perełki architektury, także parki przypałacowe i tereny leśne – dodaje.
„Gmina Lubin w obiektywie” to nie jedyna książka wydana przez lubiński Urząd Gminy. Wcześniej gminę promowały publikacje „Katalog walorów kulturowych gminy Lubin” i „Smaki wsi lubińskiej”.