ZUS rozpoczął realizację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podstawy wymiaru zasiłków chorobowych oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Uwzględniane są przy tym składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe.
7 lipca wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym orzekł on, że nieuwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa tych składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku jest niezgodne z Konstytucją RP. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po wydaniu orzeczenia przez Trybunał realizuje jego zapisy w sprawie podstawy wymiaru zasiłków.
Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia np. premie, nagrody, dodatki, do których nie zachowali prawa w okresie pobierania zasiłku mają prawo do wystąpienia o ponowne ustalenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem tych składników.
Należnych ubezpieczonym środków należy dochodzić u własnego pracodawcy bądź
w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. We wszystkich przypadkach ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących za okres przed dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wypłaty wyrównania zasiłku należy dokonać wraz z odsetkami.
Zasady postępowania w tych sprawach są różne w zależności od tego, czy w sprawie była wydana decyzja, czy nie, czy było prowadzone postępowanie przed sądem.
W sprawach zakończonych decyzją ostateczną, od której nie zostało wniesione odwołanie do sądu, termin na wniesienie skargi o wznowienie postępowania wynosił miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału.
W przypadku spraw zakończonych prawomocnym orzeczeniem sądu, termin wniesienia sprawy o wznowienie postępowania mija w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie orzeczenia Trybunału, tj. 7 października 2008 r.
W sprawach, w których nie były wydawane decyzje, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje.
W powyższych sytuacjach ubezpieczony musi sam złożyć stosowne wnioski do płatnika zasiłku. Natomiast ubezpieczeni, którym zasiłek chorobowy jest aktualnie wypłacany i przysługiwał w dniu wejścia w życie orzeczenia Trybunału, będą mieli ponownie ustaloną podstawę wymiaru zasiłku za cały nieprzerwany okres bez konieczności występowania z wnioskiem w tej sprawie.
red