Ponad stu amatorów śpiewania zgłosiło się do tegorocznej edycji Dolnośląskiego Dziecięcego Konkursu Wokalnego „O złotą nutkę”. W sali kameralnej Centrum Kultury „Muza” w Lubinie właśnie odbywa się pierwszy etap tej muzycznej rywalizacji, czyli przesłuchania za zamkniętymi drzwiami nadesłanych nagrań.
Kilka lat temu – z powodu pandemii – nagrania odtwarzane na kinowym ekranie zastąpiły przesłuchania na żywo. Okazało się, że ta formuła się sprawdziła i organizatorzy postanowili przy niej pozostać.
To już 31. edycja Dolnośląskiego Dziecięcego Konkursu Wokalnego „O Złotą Nutkę”. W tym roku na przesłano 101 nagrań. Uczestnicy rywalizują o statuetkę Złotej Nutki w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz 4-7 szkoły podstawowej.
– Dziś przesłuchujemy wszystkie nagrania, które zostały do nas nadesłane. Przesłuchania odbywają się w trybie zamkniętym. Jury wybierze grupę finalistów, którzy zaprezentują się na żywo 17 maja na naszej scenie. Do rywalizacji przystąpili m.in. mieszkańcy Lubina, Bielawy, Żmigrodu, Wrocławia, Legnicy i wielu innych okolicznych miejscowości. Bardzo się cieszymy, bo cały Dolny Śląsk odpowiedział na nasze wezwanie do konkursu – mówi koordynatorka konkursu Gabriela Donczew.

Tradycyjnie dominują utwory polskojęzyczne. – Jest dużo piosenek z aktualnych bajek i hitów kinowych, ale też są takie utwory jak na przykład „Długość dźwięku samotności” zespołu Myslovitz. Mamy nawet hiszpańskojęzyczny utwór w repertuarze – dodaje.
Wykonania małych artystów ocenia jury w składzie: przewodnicząca Anna Łukaszów, wokalistka zespołu Raz 2 – Tribute to Maanam, Emilia Ziegler-Opara, dyrygentka chóru kameralnego w Muzie i Kuba Chomiak, lider zespołu The Mohers.

– Jak co roku poziom jest bardzo zróżnicowany. Zwracamy uwagę przede wszystkim na walory głosowe, na dykcję, ale też na interpretację piosenki. Przy tej okazji jako jurorzy chcielibyśmy zaapelować do rodziców, nauczycieli czy opiekunów muzycznych o dobieranie repertuaru stosownego do wieku. Jest naprawdę bardzo dużo pięknych, dziecięcych piosenek, a dzieci wykonują utwory dla dorosłych i nie do końca wiedzą, o czym śpiewają. To nie jest naturalne, a szkoda, bo dzieciaki mają naprawdę duży potencjał, a takimi piosenkami blokują swoje możliwości przekazu – zauważa Anna Łukaszów, przewodnicząca jury.
Spośród wszystkich nadesłanych wideo jury wybierze grupę finalistów, którzy zaprezentują się 17 maja na scenie głównej Muzy podczas koncertu na żywo. Wtedy też zostaną podjęte ostateczne decyzje. W każdej kategorii wiekowej organizator przyzna nagrody rzeczowe i statuetki (Złote, Srebrne i Brązowe Nutki) oraz wyróżnienia. Jury może podjąć decyzję o nieprzyznaniu którejś z nagród. Podczas Koncertu Finałowego zostanie także przyznana Nagroda Publiczności. Gwiazdą Finału będzie Teatr Kultureska ze spektaklem „Granie na straganie”.