Trophy Maja Włoszczowska z udziałem Sprintu Ścinawa

108

Młodzicy Sprintu Ścinawa wzięli udział w międzynarodowej imprezie Trophy Maja Włoszczowska MTB Race Jelenia Góra 2021. To kolejny weekend z fantastycznymi wyścigami kolarskimi, gdzie startują młodzi kolarze z naszego regionu.

Młodzicy Sprintu aktywnie nabywają doświadczenia na dużych imprezach. Teraz przyszła kolej na międzynarodowe szlify i starty z najlepszymi. Trophy Maja Włoszczowska MTB Race UCI XCO C1 + UCI Junior Series Jelenia Góra 2021 jest nie tylko największym, najwyżej sklasyfikowanym i najbardziej prestiżowym polskim wyścigiem cross – country. Jest też wyścigiem, na który od lat przyjeżdżają największe gwiazdy MTB, a po trasach Parku Paulinum ścigała się już cała plejada medalistów olimpijskich, mistrzów świata i Europy i zdobywców Pucharu Świata.

W dniu imprezy, rywalizowano od wczesnych godzin porannych od kategorii Żak i Młodzik po Elitę. Kulminacyjnym punktem imprezy był ostatni w zawodowej karierze krajowy start Mai Włoszczowskiej.

To wielkie kolarskie wydarzenie miało zostać rozegrane wiosną. Pierwotnie wyścigi Trophy Maja Włoszczowska MTB Race Jelenia Góra 2021 miały się odbyć podczas majówki. – Teraz zdążyliśmy już kibicować Mai Włoszczowskiej na Igrzyskach Olimpijskich, a po drodze do Jeleniej Góry odbyły się jeszcze przecież Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski – podkreśla Grzegorz Sadza ze Zrzeszenia Sportowego Olimpic, gdzie znaduje się sekcja kolarska Sprint Ścinawa.

Wyścigi ukończyło 159 zawodników. – Liczyliśmy, że w Jeleniej Górze pojawią się największe gwiazdy kolarstwa górskiego i tak było. Ciekawym rozwiązaniem było również umiejscowienie w Parku Paulinum areny pierwszych, historycznych Mistrzostw Polski XCC, czyli rywalizacji w short tracku. Jest to niezwykle widowiskowe i emocjonujące ściganie na krótkiej rundzie i na krótkim dystansie – mówi członek Zrzeszenia Sportowego Olimpic.

Na starcie wyścigu w kategorii Młodzik ciasno było jak zawsze i trwała walka o każdy centymetr. Jak podkreślają trenerzy, ten element wymaga jeszcze wielu treningów i obserwacji na zawodach. Trasa wyścigu, zlokalizowana w Parku Paulinum, przy ul. Nowowiejskiej w Jeleniej Górze, należy do najtrudniejszych technicznie i najbardziej widowiskowych w Polsce i Europie. Zagraniczni zawodnicy doceniają ją również za naturalną konfigurację terenu – choć organizatorzy co roku dokładają „swoje” sztuczne utrudnienia – progi, uskoki, a nawet schody.

Kolarze Sprintu stają zawsze do rywalizacji z najlepszymi i startują na dobrych wyścigach, bo wtedy najlepiej się uczą. Doświadczenie z trudnych tras jest potrzebne i przydatne w karierze. Antoni Wilk zajął 18 miejsce, a Maciej Bruna 21 miejsce.

Statystyki z zawodów
Młodzicy rocznik 2007-2008
Długość trasy: 6,3 km
Średnia prędkość zwycięzcy: 11.2 km/h
W kategorii Młodzik zgłoszono 28 zawodników.

Fot. Archiwum Sprintu Ścinawa