Triathlon – czy to wyzwanie dla początkujących?

127

Zdrowy tryb życia to trend, który w końcu, po wielu latach wszedł w nawyk coraz większej liczby ludzi, którzy świadomi ogromnych korzyści związanych z poruszaniem się, poszukują nowych wyzwań sportowych. Bieg, pływanie czy jazda na rowerze to najpopularniejsze formy spędzania wolnego czasu aktywnie. Jednak z czasem uprawianie tylko jednej dyscypliny to za mało. Wtedy na ratunek przychodzi nam triathlon. Czy jest triathlon, jaka jest jego popularność i jak zacząć treningi do tej wymagającej dyscypliny sportowej?

Triathlon – podstawowe informacje o dyscyplinie sportu

Triathlon to dla wielu sportowców amatorów zwieńczenie wielu lat wytężonych treningów fizycznych. Dla innych z kolei to dopiero początek większej przygody związanej z najbardziej wymagającymi sportami ekstremalnymi. Czym naprawdę jest triathlon? To dyscyplina, która zawiera w sobie zmagania w trzech osobnych dyscyplinach sportowych, będące połączone w jeden, następujący po sobie ciąg zmagań. Triathlon składa się z pływania, następnie jazdy na rowerze, a na końcu biegu. Triatlon może być uznany za zrealizowany, gdy zawodnik po przebyciu każdego z trzech etapów mija linię mety. Jakie dystanse możemy wyróżnić? Najczęściej operuje się 4 wariantami:

  • Triathlon krótki (0.75 km pływania, 5 km biegu, 20 km jazdy na rowerze)

  • Triathlon długi (1.9 km pływania, 21.1 km bieg, 90 km jazdy na rowerze) 

  • Triathlon olimpijski (1.5 km pływania, 10 km biegu, 40 km jazdy na rowerze)

  • Triathlon maratoński (3.8 km pływania, 42.2 km biegu, 190 km jazdy na rowerze)

Czy Triathlon to popularny w Polsce sport?

W przeszłości triathlon był kojarzony raczej z ciekawostką – dyscypliną sportu, która stanowi dodatkowe wyzwanie dla profesjonalnych biegaczy, rowerzystów bądź pływaków, którzy w celu rozwijania swoich umiejętności i wytrzymałości, starają się zdywersyfikować wykonywane ćwiczenia, uprawiając inne sporty. Jednak z czasem idea triatlony została mocno spopularyzowana, co przełożyło się także na ogromne zainteresowanie tego typu zawodami, a także żywe zainteresowanie kibiców tym, co dzieje się na najbardziej prestiżowych zawodach triathlonowych na świecie.

Jak zacząć przygotowania do pierwszego triathlonu

Przygotowanie się do triathlonu jednoznacznie wiąże się z dużym wyrzeczeniem oraz potrzebą ogromnej samodyscypliny i determinacji. Na szczęście jest to sport, który uprawiać może każdy, bez względu na doświadczenie i kondycję fizyczną. Jeśli jednak wcześniej nie trenowaliśmy regularnie każdego z trzech osobnych sportów, warto swoje zmagania rozpocząć od najkrótszego dystansu triathlonu i wraz z rozwojem wytrzymałości zwiększać ten dystans. Kluczem do treningów triathlonowych jest regularne ćwiczenie każdej z trzech dyscyplin równomiernie i dostosowywanie potencjalnie wolnych dni do szczególnego skupienia się na tej dyscyplinie, w której mamy największe braki. Często biegamy i jeździmy na rowerze? A więc przed triathlonem uwagę poświęćmy pływaniu, które było nieobecne w poprzednich aktywnościach fizycznych. Jeśli nasze cele będą wyznaczone realistycznie, nie ma żadnych obaw, o to, że nie uda nam się zaliczyć pierwszych zawodów triathlonowych. 

Już dzisiaj bez najmniejszego problemu znajdziemy zdarzenia nabukmacher Betfan , które oferują nam zakłady właśnie na zawody triathlonowe. BETFAN sp z o. o. to legalny polski bukmacher. Granie u podmiotów nieposiadających licencji jest nielegalne, a sam hazard jest związany z ryzykiem.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY