To spora część historii miasta – istnieje już 70 lat

2918

Gdy zaczynała się formować w Lubinie, pod koniec lat 40., należało do niej około 80 rodzin, dziś jest ich już 200, co ciekawe początkowo zajmowała duży kościół – tutejsza parafia prawosławna świętuje 70-lecie istnienia. – Były to lata bardzo intensywne i pracowite. Dla nas najważniejsze jest to, że możemy dalej się rozwijać, swobodnie modlić, że przybywają nabożeństwa, nowi wierni, nowi ludzie – mówi proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie Bogdan Repeła, zapraszając wszystkich mieszkańców na uroczystości rocznicowe, które odbędą się już 17 czerwca.

Bogdan Repeła, proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie

Ksiądz Bogdan Repeła jest szóstym proboszczem lubińskiej parafii prawosławnej i sprawuje tę funkcję od 15 lat. Bardzo ciekawie opowiada o jej historii, pokazując nam stare albumy, wypełnione wpisami i zdjęciami. A czas ku temu jest szczególny, bo właśnie przypada wyjątkowa rocznica.

– Wierni lubińskiej cerkwi prawosławnej to osoby, które przybyły na tereny Ziem Odzyskanych w 1947 roku w akcji Wisła. Są to Łemkowie, którzy musieli opuścić tereny Beskidu Niskiego – mówi proboszcz, podkreślając, że do parafii należą nie tylko lubinianie, ale i mieszkańcy Niemstowa, Chróstnika, Osieka, Polkowic, Dąbrowy Górnej, Siedlec, Krzeczyna Wielkiego i Małego, Ścinawy, Trzmielowa, Górzycy i Goli.

– W 1949 roku, kiedy parafia rozpoczęła próby istnienia, nie były to łatwe czasy. Kilka lat trwało, zanim społeczność prawosławna mogła uzyskać obiekt kościelny, w którym można odprawiać nabożeństwa. Na początku parafia mieściła się w dużym kościele, jednak ostatecznie w 1958-1959 został zaproponowany ten obiekt przy ul. 1 maja 13b – mówi wskazując na cerkiew, w której właśnie stoimy. – Była to dawna sala gimnastyczna, aczkolwiek historycznie wiemy, że podwaliny tego budynku sięgają 1777 rok, kiedy budowany był z myślą o świątyni. W momencie przekazywania budynku dla społeczności prawosławnej był tu magazyn Defilu. Znajdowało się tu wiele rzeczy, które trzeba było uprzątnąć, przygotować budynek, by mógł godnie zastąpić magazyn oraz salę gimnastyczną i stać się obiektem sakralnym – opowiada ksiądz Repeła.

W budynku trwa wykonywanie polichromii

W samym budynku od tamtej pory wiele się zmieniło. Ma za sobą kilka remontów. Został osuszony, a obecnie – od dwóch lat – w środku trwa wykonywanie polichromii. Maluje ją ikonograf Aleksy Adamczuk z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. Prace mają się zakończyć wraz sierpniem tego roku. W 2010 roku odremontowano też ikonostas, czyli ozdobną, pokrytą ikonami ścianę we wnętrzu cerkwi, która znajduje się między miejscem ołtarzowym a nawą przeznaczoną dla wiernych.

Jak mówi ks. Repeła, w parafii sporo się tu dzieje. Funkcjonuje tu między innymi chór dziecięcy, działa też międzyszkolny punkt katechetyczny czy odbywają się nauka języka cerkiewno-słowiańskiego oraz warsztaty ikonograficzne, w których biorą udział nie tylko parafianie.

Na początku parafia mieściła się w dużym kościele

– Myślę, że były to lata bardzo ciekawe z różnych względów, przede wszystkim z liturgicznych, bo parafia ciągle się rozwija, jest parafią aktywną, którą stanowią w bardzo dużej części dzieci – podsumowuje ostatnie lata proboszcz.

– Mamy międzyszkolny punkt katechetyczny, który gromadzi wokół parafii prawie 100 uczniów, chodzących na zajęcia religii prawosławnej. Prowadzimy także naukę języka łemkowskiego, warsztaty ikonograficzne, śpiewu cerkiewnego. Organizujemy kolonie, ale także włączamy się aktywnie w życie społeczno-kulturalne. Parafia od 2007 roku cyklicznie prowadzi tzw. Dni Kultury Łemkowskiej pod nazwą Przywitanie Łemkowskiego Lata i także w tym roku, tuż po święcie parafialnym, 22 czerwca w Trzmielowie, odbędzie się takie spotkanie. Właśnie podczas niego staramy się zachować dziedzictwo kulturowe narodu łemkowskiego. Na scenie występują dzieci, zespoły, tańczą, śpiewają w języku swoich rodziców i dziadków. Wspólnie się bawimy i dziękujemy Panu Bogu za opatrzność. Cieszymy się, że społeczności lokalne, władze samorządowe, terytorialne bardzo nas wspierają od wielu lat, za co pragniemy serdecznie podziękować – dodaje ksiądz Bogdan Repeła.

Jedno ze starszych zdjęć w archiwum parafii

Więcej o historii lubińskiej parafii prawosławnej będzie można dowiedzieć się podczas uroczystości rocznicowych, które zaplanowano na poniedziałek 17 czerwca. Najpierw, o godzinie 10, odbędzie się święta boska liturgia w parafii prawosławnej Świętej Trójcy, której przewodniczyć będzie prawosławny arcybiskup wrocławsko-szczeciński Jerzy. Zaś o godzinie 16 w Centrum Kultury Muza zaplanowano spotkanie, na którym będzie można posłuchać o historii, a także obejrzeć występy artystyczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY