To problem 1,5 mln Polaków

3194

Na całym świecie cierpi na nią 350 mln ludzi. W Polsce dotyka już około 1,5 mln osób – od dzieci po seniorów. Mowa o depresji, która z roku na rok staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Dziś obchodzimy jej ogólnopolski dzień.

Fot. Pixabay

– Depresja jest trudna do zdiagnozowania. Głównie wiąże się ona z bardzo dużym obniżeniem nastroju, który poprzez długofalowe i nagłe ataki powoduje u nas coraz gorsze samopoczucie, co zaczyna bardzo mocno wpływać na nasze życie – wyjaśnia Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie. – Nie tylko czujemy smutek, ale też zaczynamy wycofywać się z życia społecznego, z pracy, relacji, rodziny i zamykamy się w sobie.

Wśród stereotypów dotyczących depresji jeden z najbardziej szkodliwych to przekonanie, że depresja równa jest chandrze. W społeczeństwie pokutuje też często mit, że osoby uskarżające się na przewlekłe obniżenie nastroju jedynie użalają się nad sobą i powinny po prostu „wziąć się w garść”.

Tymczasem depresja jest dużo poważniejszym i groźnym stanem, definiowanym jako odrębna jednostka chorobowa, której podłoże często ma źródło biologiczne. Niektóre jej formy są uwarunkowane psychospołecznie. Nieleczona może być przyczyną wielu innych chorób, znacznie też ogranicza zdolność człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie.

Przeprowadzone w 2018 r. przez Ministerstwo Zdrowia badania wykazały, że ponad 80 proc. respondentów uznawało depresję jako raczej coś wstydliwego, co się ukrywa przed innymi. Organizowane przez resort i wiele organizacji pozarządowych kampanie informacyjne mają na celu zmianę takiego postrzegania choroby i w rezultacie zwiększenie też liczby chorych, którzy zdecydują się rozpocząć leczenie.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało specjalną stronę Wylecz Depresję, na której ważne informacje znajdą zarówno osoby zmagające się z depresją, jak i ich bliscy. Jest na niej także test, którego wyniki mogą być pomocne temu, kto podejrzewa, że on sam lub bliska mu osoba potrzebuje pomocy psychologicznej.

Chcąc zwrócić uwagę na to, jak poważnym problemem jest depresja, lubińskie Centrum Formacji Rodziny przygotowało całotygodniowy zestaw warsztatów, wykładów i konsultacji, które mogą być pomocne osobom stykającym się z tą chorobą. Program tych zajęć dostępny jest tutaj.

Z kolei rozmowę z Anną Migalską, która opowiada m.in. o tym, jak rozpoznać depresję – także u dzieci i młodzieży – oraz jak stawić jej czoła, można obejrzeć tutaj:


POWIĄZANE ARTYKUŁY