To już ostatni dzień, by złożyć wniosek w programie „Dobry Start”. Dzięki temu otrzymamy jednorazowo 300 zł na każde dziecko, które rozpoczęło edukację szkolną.
Program funkcjonuje od 1 lipca. Dziś, 30 listopada, jest ostatnim dniem, kiedy można złożyć wniosek na dofinansowanie. Mimo że minęło tyle miesięcy, wiele rodzin z naszego regionu wciąż nie wypełniło odpowiedniego dokumentu. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to wsparcie przysługujące ponad 4,4 mln uczniów, a 40 tys. rodzin nadal nie złożyło wniosku.
Dziś jest ku temu ostatnia szansa. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/ , przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.
Wsparcie finansowe trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Rządowy program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.