To był udany debiut

1239

– Czuję się fantastycznie, bardzo się cieszę – uśmiecha się 17-letnia Jagoda Religa, zwyciężczyni grand prix Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej, który właśnie zadebiutował w Lubinie. Dziś wieczorem poznaliśmy wyniki zmagań młodych muzyków, którzy przez dwa dni prezentowali swoje umiejętności w Muzie, słuchani przez wprawne uszy światowej klasy jury, w tym wirtuoza gitary z Japonii Yoshimasę Yoshidę oraz sławę gitarową z Wenezueli Gabriela Guillena Navarrę.

Jagoda Religa zdobyła grand prix konkursu

Jagoda, dla której udział w konkursie gitarowym to nie pierwszyzna, przyznaje, że nie spodziewała się głównej nagrody. 17-latka zwyciężyła indywidualnie w swojej grupie, czyli soliści do 19. roku życia, w kategorii zespoły jako część kwartetu Jammaj (wraz z Julią Kosek, Magdaleną Kupińską i Antonim Stawikiem), jak i wygrała cały konkurs, zdobywając grand prix.

– Gram na gitarze już dziewięć lat. Pewnego dnia uznałam, że chcę iść do szkoły muzycznej, poszłam na przesłuchania i się dostałam – mówi Jagoda Religa, która do Lubina przyjechała z Bystrzycy Kłodzkiej. – W konkursach biorę udział od pierwszej klasy, średnio kilka razy w roku szkolnym. Drugi raz pod rząd zdobyłam taką nagrodę, wcześniej w konkursie kolędowym otrzymałam również grand prix. Uważam, że największą częścią takich rezultatów jest ciężka praca. Widzę po sobie, że ćwicząc więcej, mam coraz lepsze wyniki. A wygrana to jest tak naprawdę zapłata za wszystkie moje wyrzeczenia, szybsze wstawanie, za długie godziny spędzone na graniu… – uśmiecha się 17-latka, dodając, że lubiński festiwal bardzo jej się podobał: – Wszystko było super zorganizowane. Była bardzo miła atmosfera. Jeśli będę mogła, to na pewno przyjadę do Lubina ponownie – przyznaje.

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej odbył się w naszym mieście po raz pierwszy, ale wszystko wskazuje na to, że nie ostatni.

– Bardzo udany debiut, myślę, że będzie kontynuacja – przyznaje dyrektor Centrum Kultury Muza Małgorzata Życzkowska-Czesak. – Nie spodziewaliśmy się tak ogromnego zainteresowania gitarzystów z całej Polski. Przyjechało blisko 50 gitarzystów z 32 miast, także z najdalszych zakątków, bo nawet z Bieszczad, Gdyni, ze Szczecina. Poziom przesłuchań był naprawdę wysoki – dodaje.

Niestety do udziału w konkursie nie zgłosił się żaden młody gitarzysta z Lubina czy z Legnicy.

– Mam nadzieję, że pojawią się w przyszłym roku – mówi dyrektor Życzkowska.

– Bez żadnej przesady i kokieterii: to jest miejsce wyjątkowe dla gitary. Tak jak mówią wszyscy goście: świetne warunki, sala na konkurs rewelacyjna, sala na koncerty świetna, przestrzenie, które pozwalają na próby i inne wydarzenia – chwali lubińską Muzę Cezary Strokosz, dyrektor artystyczny wydarzenia, który na przełomie lat 80. i 90. organizował w Lubinie Międzynarodowy Festiwal Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej, a przez ostatnie 20 lat podobne festiwale w Trzęsaczu.

– Wspaniałe koncerty i bardzo udany konkurs, jeśli chodzi o frekwencję. Jestem pewny, że za rok możemy się spodziewać nie 50, a 80 albo setki uczestników. Mamy plany bardzo odważne związane z akademią Niibori Guitar z Tokio, z którą współpracuję od 20 lat. W 2019 roku doprowadziłem do ich wielkiego koncertu w Polsce, 50-osobowego. A marzy mi się, żeby przyszły festiwal był pod hasłem Niibori Guitar Orchestra w Lubinie. Jeżeli będziemy mieli odrobinę szczęścia, to mamy szansę zrobić jedno z największych wydarzeń gitarowych w Europie – dodaje.

Uczestnicy tegorocznego konkursu rywalizowali w kilku kategoriach: soliści w wieku do 9, 14 i 17 lat oraz zespoły kameralne. Na laureatów czekały nagrody pieniężne. Ponadto zwyciężczyni grand prix otrzymała gitarę z możliwością nagłośnienia od firmy Interton. Przyznano również nagrodę specjalną w postaci gitary ¾ wykonanej przez artystę lutnika Tomasza Króla o wartości 10 tys. zł. Otrzymał ją Michał Rokicki z Krosna Odrzańskiego. Szczegółowe wyniki konkursu publikujemy pod fotogalerią.

Fot. MRT, Aleksandra Pawliczak/CK Muza

WYNIKI

• Soliści Grupa I (urodzeni po 31 grudnia 2013 r.)

III Nagroda:
– KLEMENS KOZAKOWSKI (Wałbrzych)
– MARCEL NIEPSUJ (Szczecin)

II Nagroda:
– OLAF KLUSZCZYŃSKI (Nowogard)
– EWELINA PŁONKA (Jaworzno)

Soliści Grupa II (urodzeni po 31 grudnia 2008 r.)

Wyróżnienia:
– WIKTOR BŁASZCZYK (Zielona Góra)
– MALWINA MUĆKO (Szczecin)

III Nagroda:
– MICHAŁ ROKICKI (Krosno Odrzańskie)

II Nagroda:
– ALICJA TOMCZYŃSKA (Brzeziny)

I Nagroda:
– KAROLINA TOMASZEWSKA (Płock)

• Soliści Grupa III (urodzeni po 31 grudnia 2003 r.)

Wyróżnienia:
– MIKOŁAJ BIBA (Stargard)
– ANTONI STAWIK (Ostrów Wielkopolski)

III Nagroda:
– KACPER HEJMEJ (Nowy Sącz)
– KACPER KRĘŻOŁEK (Koszalin)
– MIŁOSZ MUZALSKI (Brzeg)

II Nagroda:
– MICHAŁ URBAŃSKI (Tomaszów Mazowiecki)
– MATEUSZ WÓJCIK (Stara Wieś)

I Nagroda:
– JAGODA RELIGA (Bystrzyca Kłodzka)

• Zespoły Grupa I – uczniowie szkół muzycznych I st. i społecznych form nauczania

I Nagroda:
– Duet: JULIA RYBACZEWSKA & OLGA MARUSIK (Środa Wlkp)

• Zespoły Grupa II – uczniowie szkół muzycznych II st.

II Nagroda:
– „FUGI DUO”: ALEKSANDRA FUDALI & ZUZANNA NAGI (Głogów)

I Nagroda:
– KWARTET „JAMMAJ”: JULIA KOSEK, MAGDALENA KUPIŃSKA, JAGODA RELIGA, ANTONI STAWIK

• NAGRODĘ SPECJALNĄ ufundowaną przez Tomasza Króla otrzymał:
MICHAŁ ROKICKI (Krosno Odrzańskie)

• NAGRODĘ GRAND PRIX otrzymała: JAGODA RELIGA (Bystrzyca Kłodzka)


POWIĄZANE ARTYKUŁY