To będzie wieczór z dobrą energią

2420

– 160-osobowy chór i 50-osobowa dęta filharmonia – takie połączenie wróży nie tylko dobrą zabawę. Będzie można posłuchać dobrej muzyki, usłyszeć dobre słowo, spotkać się z dobrymi ludźmi, zaznać dobra. Tego wieczoru będzie się unosić dobra energia – zachęca wszystkich do przyjścia na koncert na lubińskich błoniach już w najbliższy piątek (24 czerwca) Mariusz Dziubek, dyrygent i dyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. Dziś rozpoczęły się warsztaty, które są wstępem do tego wydarzenia.

Fot. Maciej Trubisz/NOD

Już po raz drugi w Lubinie zagości projekt „Wniebodęte”. Tak jak poprzednio będą to czterodniowe warsztaty wokalne oraz rodzinny koncert na błoniach. Tym razem formuła została nieco rozszerzona, a wydarzenie zyskało miano Festiwalu im. Marka Garcarza.

– To jest swoiste święto muzyki, dobrej energii, dobrego słowa i nowiny. Wiara, miłość i nadzieja, energia, ekspresja, blask dęciaków i siła oraz moc wspólnoty. Starsi i młodsi, ci którzy kochają muzykę, śpiewanie. To będą pieśni religijne w najnowszych aranżacjach symfonicznej orkiestry dętej. Na lubińskich błoniach odbędzie się piękne widowisko, na które zapraszam – mówi Mariusz Dziubek, dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Podczas koncertu zagrane zostaną również utwory Marka Garcarza w zupełnie nowych aranżacjach Narodowej Orkiestry Dętej.

Między muzykę wplecione zostaną przejmujące historie i świadectwa różnych ludzi.

– To będzie również zabawna narracja prowadzących. Będzie troszeczkę inaczej niż w ubiegłym roku, a więc formuła się rozbudowuje. Dla mnie najważniejsze jest połączenie muzyki orkiestrowej, muzyki granej na żywo, przez orkiestrę ze śpiewem oraz czynnik edukacyjny. Muzycy zawodowi Narodowej łączą się z ruchem amatorskim, z ludźmi, którzy na co dzień wykonują różne inne zawody i odwiedzili nas po to, by uczestniczyć w warsztatach i wspólnie zaśpiewać z orkiestrą – mówi Dziubek, dodając, że liczy, iż chór z każdym rokiem będzie się rozrastał.

Wspomniane warsztaty rozpoczęły się dzisiaj w parafii Maksymiliana Marii Kolbego i potrwają do czwartku włącznie. Ich uczestników usłyszymy na błoniach już w piątek, stworzą bowiem niezwykły 160-osobowy chór.

Na scenie pojawi się też uczestniczka dziecięcej Eurowizji Ala Tracz, ale to nie wszystko.

– Dzień koncertu jest związany z wyjątkową postacią św. Jana Pawła II. Zawitają do nas jego relikwie, które na drugi dzień zostaną wmontowane w ołtarz w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego, w kościele dolnym, który będzie szczególnie poświęcony Matce Bożej i pamięci św. Jana Pawła II, patrona młodzieży. Chcemy też, by ten akcent wizyty Jana Pawła II w Legnicy 25 lat temu wpisał się również w historię Lubina i naszego spotkania podczas koncertu oraz warsztatów w Wniebodęte – mówi ksiądz Mateusz Maleńczuk, współorganizator z Diecezji Legnickiej.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, początek o godz. 19.

Fot. Maciej Trubisz/NOD w Lubinie

Dzień przed koncertem na błoniach, 23 czerwca o godz. 18 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odbędzie się msza św. w intencji patrona festiwalu z udziałem chóru „Wniebodęte!”, Cuprum Band oraz Narodowej Orkiestry Dętej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY