„To będzie nowy rozdział w historii muzyki”. O godz. 20 wielki koncert na Wzgórzu

2980

– Chcemy stworzyć swoisty muzyczny kodeks lubiński, który przetrwa setki lat, o czym jestem przekonany – mówił na przedpołudniowej konferencji prasowej Mariusz Dziubek, dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie, która o godz. 20 rozpocznie na Wzgórzu Zamkowym wyjątkowy koncert Wind(s) on the Hill. Do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu gorąco zachęcali zarówno organizatorzy, jak i sami artyści.

Jak na wstępie konferencji zaznaczyła odpowiedzialna za kontakt z mediami Bogna Komorowska, dziś nastąpi otwarcie nowego rozdziału w historii muzyki. Narodowa Orkiestra Dęta w Lubinie zagra w naturalnej scenerii swojej siedziby koncert Wind(s) on the Hill 2020. Ta data ma znaczenie, ponieważ dziś zostanie zapoczątkowana nowa tradycja koncertów na Wzgórzu. Wieczorne spotkanie nawiązuje również do rocznicy Zbrodni Lubińskiej oraz 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. 

– Jestem dumna z Lubina. Pamiętajmy o 38. rocznicy Zbrodni Lubińskiej, niech cała Polska o tym usłyszy. W imieniu własnym i prezydenta Roberta Raczyńskiego zapraszam wszystkich dumnych mieszkańców na nasz przecudny koncert – zaprasza Urszula Kozon, wicedyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Urszula Kozon, wicedyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie

Koncert będą mieli okazję zobaczyć na żywo nie tylko lubinianie, ale również widzowie w całej Polsce – będzie on transmitowany w streamingu Wirtualnej Polski, która jest patronem dzisiejszego wydarzenia, a także na Facebooku RMF Classic.

– Drodzy Państwo, Wind(s) on the Hill to nowa tradycja, kiedy to orkiestra dęta w ujęciu symfonicznym zaprezentuje program różnorodny: muzykę filmową, religijną, patriotyczną, polska i zagraniczną. Wszystko w nietuzinkowych aranżacjach, bowiem możemy dzis dumnie powiedzieć, że Polska ma swoją Narodową Orkiestrę Dętą. Zaprosiliśmy na dzisiejszy koncert ponad 50 muzyków, ponad 30-osobowy chór i solistów, grających na akordeonie, skrzypcach, wiolonczeli, dudach szkockich, werblu i wielu innych. Jesteśmy dzisiaj wielka orkiestrą – mówił Mariusz Dziubek.

Dyrygent nie krył zadowolenia z przyjęcia zaproszenia przez Celinę Kotz. To ceniona skrzypaczka w środowisku muzyki klasycznej, obecnie muzyk jednej z najlepszych orkiestr smyczkowych w Polsce Sinfonia Varsovia. – Wspólnie wykonamy niezwykle subtelną aranżację muzyki z filmu Lista Schindlera – zapowiedział Dziubek.

– Jestem bardzo zaszczycona takim zaproszeniem, a sam koncert jest naprawdę wielką produkcją. To jest sukces mnóstwa osób, których my najczęściej na scenie nie widzimy. Muszę przyznać, że występowałam z wieloma świetnymi orkiestrami symfonicznymi, smyczkowymi, ale to co usłyszałam tutaj na pierwszej próbie przeszjo moje najśmielsze oczekiwania . paleta barw, jakimi posługuje się Narodowa Orkiestra Dęta, zupełnie nowy wymiar tego brzmienia symfonicznego , dla mnie, muzyka doświadczonego, jest czymś zupełnie wyjątkowym i nowym. Dlatego bardzo szczęśliwa i mam nadzieję, że jak najwięcej z Państwa usłuszy ten koncert i zobaczy to pełne spektrum możliwości tej wspaniałej orkiestry – mówiła Celina Kotz. 

Celina Kotz

Siedziba orkiestry mieści się przy ul. Mikołaja Pruzi. – Jak wiemy, istnieje w muzeum Goethego w USA bardzo cenny rękopis, który Pruzi 600 lat temu stworzył, historię obrazkową św. Jadwigi Śląskiej. Książę Ludwik I mieszkał  w tym zamku i pewnie często chodził  do tej XIV-wiecznej kaplicy, w której dziś orkiestra przeprowadza próby. A Pruzi stworzył kodeks lubiński. My chcielibyśmy kontynuować tę tradycję, właśnie zapoczątkowując koncerty Wind(s) on the Hill i tworzyć swoisty muzyczny kodeks lubiński, który przetrwa setki lat, o czym jestem przekonany – przypomniał Dziubek.

O kwestiach organizacyjnych przypomniał natomiast Piotr Midziak, prezes Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.  – Od godz. 18 dla mieszkańców otwieramy bramy koncertu. Na teren koncertu będą cztery wejścia. Zgodnie z obecnymi wymogami sanitarnymi przy każdym z nich będą przygotowane stanowiska do dezynfekcji rąk, specjalne oświadczenia do wypełnienia oraz opaski dla osób wchodzących. Obecnie możemy wpuścić 1200 osób. Pamiętajmy o przestrzeganiu bezpiecznego dystansu między sobą. Przygotowaliśmy miejsca siedzące, będą też leżaczki. Dla chętnych, dla których zabraknie miejsca, przygotowaliśmy na błoniach telebim, na którym również będzie można obejrzeć koncert.

Koncert będzie można też obejrzeć na żywo w internecie:


POWIĄZANE ARTYKUŁY