To będzie największy taki obiekt na świecie

6388

Obecnie jest największy w Europie, a niedługo będzie największym i jednocześnie najlepiej monitorowanym tego typu obiektem na świecie. Mowa o zbiorniku poflotacyjnym Żelazny Most, którego powierzchnia w ciągu dwóch lat wzrośnie z 1,4 tys. do 2 tys. hektarów. W ramach dziennikarskiej wizyty studyjnej z bliska obejrzeliśmy to miejsce i dowiedzieliśmy się, jak przebiegają prace związane z rozbudową zbiornika.

Dobiega końca pierwsza faza budowy tzw. Kwatery Południowej. To oznacza, że już w najbliższym czasie rozpocznie się składowanie odpadów w nowo powstającym zbiorniku. Całość robót ma zostać zakończona do połowy 2022 roku.

– W tej chwili jesteśmy na półmetku, a może i dalej, jeśli chodzi o zakończenie budowy nowej kwatery. Sama budowa zapór początkowych została podzielona na trzy fazy. Pierwszą właśnie kończymy i jesteśmy na etapie odbiorów. Zakończenie fazy drugiej i trzeciej to odpowiednio czerwiec 2021 i czerwiec 2022 roku – wyjaśnia Marcin Adamczak, zastępca kierownika rozbudowy OUOW Żelazny Most (pełna nazwa: Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most”).

Marcin Adamczak, zastępca kierownika rozbudowy OUOW Żelazny Most

Technologia budowy zapór na Kwaterze Południowej jest odmienna od tej stosowanej w Obiekcie Głównym. Dotychczasowa budowa polegała na nadbudowywaniu kolejnych obwałowań na plażach utworzonych poprzednio wewnątrz zbiornika. Nowy sposób, polegający na budowie zapór na zewnątrz został wypracowany przez inżynierów z Zakładu Hydrotechnicznego KGHM, projektantów i zatwierdzony przez Zespół Ekspertów Międzynarodowych. Dzięki takiej budowie obiekt będzie znacznie bezpieczniejszy zarówno w eksploatacji, jak i dla otoczenia. Zmieniono również sposób składowania: z tradycyjnego namywu na deponowanie odpadów zagęszczonych.

– Odpady składowane w Kwaterze Południowej będą się różniły od tych na obiekcie głównym. Będą to tzw. odpady zagęszczone, co spowoduje nawet pięciokrotne zmniejszenie ilości wody w tych odpadach. To z kolei znacząco zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji tej kwatery. Odpady będą produkowane w stacji segregacji, która jest nieodzownym elementem rozbudowy, a którą chcemy zakończyć w marcu przyszłego roku – dodaje Adamczak.

Pierwsza faza budowy obejmuje przede wszystkim prace ziemne. Wiąże się m.in. z wykonaniem robót przygotowawczych, instalowaniu drenaży odprowadzających wody z czaszy, budowie infrastruktury wodno-szlamowej, elektroenergetycznej oraz budowę zapór okalających Kwaterę Południową – wschodniej zlokalizowanej na terenie gminy Rudna oraz zachodniej na terenie gminy Polkowice. Docelowa objętość Kwatery Południowej ma wynosić około 170 mln m³, długość zapór zewnętrznych około 6 400 metrów, a wysokość maksymalnie 60 metrów.

Jak zapewnia inwestor, mieszkańcy pobliskich miejscowości mogą czuć się bezpiecznie, mają bowiem do czynienia z najlepiej monitorowanym zbiornikiem w Europie. Obiekt jest monitorowany całodobowo przez ponad 41 tys. czujników, a także skanowany i obserwowany przez drony. – Całość informacji jest zbierana w działach monitoringu i analizowana. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyprzedzić o kilka lat do przodu wszystko, co mogłoby się zdarzyć – mówi Paweł Stefanek, kierownik wydziału bezpieczeństwa, monitoringu i rozwoju OUOW Żelazny Most.

Rocznie do składowiska trafia około 29 mln ton odpadów poflotacyjnych.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY