Wyposażenie dostali we Wrocławiu, szkolą się w Kłodzku, a przysięgę złożą w Świdnicy. Następnie prawie setka nowych żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie w gotowości do niesienia pomocy naszemu regionowi. W gronie rekrutów nie brakuje również mieszkańców powiatu lubińskiego.
Wcześnie rano była rejestracja, a zaraz potem dostali umundurowanie, broń i całe niezbędne wyposażenie – w ten sposób grupa kilkudziesięciu Dolnoślązaków zaczęła swoją służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.
– Po dopełnieniu wszelkich formalności ochotnicy wyruszyli na poligon do Kłodzka. Tam przejdą szkolenie podstawowe, czyli tak zwaną „szesnastkę” – mówi ppłk Andrzej Brzozowski, dowódca zgrupowania poligonowego.
Wśród ochotników są przedstawiciele zróżnicowanych profesji, grup społecznych, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wśród nich jest m.in. ochotnik, który postanowił rozpocząć szkolenie podstawowe po raz drugi. Poprzednim razem musiał zrezygnować z przyczyn rodzinnych. – Tym razem powinno mu się udać – uśmiecha się ppłk Brzozowski. Upór w dążeniu do celu i nie poddawanie się przeciwnościom losu to pozytywne cechy dobrego żołnierza – dodaje.
Kilka dni temu do tej grupy dołączyli uczestnicy tzw. „ósemki”, czyli szkolenia uzupełniającego dla powołanych, którzy już kiedyś służyli w Wojsku Polskim. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzone zostały na obiektach wojskowych w Kłodzku i jego okolicach. Zakończy je uroczysta przysięga, zaplanowana na dziś, czyli 3 grudnia, na Rynku w Świdnicy.
W trwających szkoleniach bierze udział również czterech mieszkańców powiatu lubińskiego, w tym jedna kobieta. W sumie w szeregach 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 68 żołnierzy z Lubina i okolic, w tym cztery panie.
Każdy chętny dołączeniem do struktur WOT w pierwszej kolejności powinien złożyć wniosek o powołanie w Wojskowym Centrum Rekrutacji (WCR) właściwym dla miejsca zameldowania (osobiście lub pocztą). Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, kserokopię dokumentu stwierdzającego posiadane wykształcenie, a także inne dokumenty, które mogą okazać się przydatne, na przykład:
- jeśli jesteś członkiem organizacji proobronnej – dołącz pisemne referencje członka;
- jeśli ukończyłeś klasę mundurową – dołącz świadectwo;
- dokumenty potwierdzające inne kwalifikacje: np.: certyfikaty językowe, ukończone kursy, szkolenia i uzyskane specjalizacje zawodowe.
– Mamy świadomość, że przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej pojawia się wiele pytań, wątpliwości, dylematów, dlatego zdecydowaliśmy o utworzeniu Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego na terenie naszego województwa – mówi mjr Renata Mycio, rzecznik prasowy 16. DBOT.
– Mając na uwadze lokalny charakter terytorialnej służby wojskowej rekruterami w Mobilnych Zespołach Rekrutacyjnych są żołnierze OT, znający teren, ludzi, sytuację społeczną oraz kulturę rejonu z którego pochodzą i w którym będą wsparciem dla innych – chcących wstąpić do WOT – dodaje.
Z odpowiednim rekruterem można się skontaktować tutaj.
Fot. 16. DBOT