Tego wirusa może mieć każdy. W Lubinie trwają bezpłatne badania

6615

Ruszyła akcja darmowych badań w kierunku wykrywania wirusa HCV dla Dolnoślązaków. Udział w niej mogą wziąć również mieszkańcy naszego miasta. Szacuje się, że aż 86 proc. zakażonych nie wie, że wymaga leczenia, którego brak może prowadzić do raka.

Fot. Pixabay

HCV to wirus prowadzący do zapalenia wątroby typu C. Na Dolnym Śląsku w 2019 roku tę chorobę potwierdzono u 3 781 osób. Nieleczona może powodować marskość wątroby, a to może z kolei powodować rozwój nowotworu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C latami może nie dawać specyficznych objawów. Chorzy mogą czuć się przewlekle zmęczeni, senni, mieć objawy sugerujące np. grypę lub depresję, czuć bóle stawów. Szacuje się, że w Polsce nosicielami HCV jest około 150 tys. osób. Aż 86 proc. z nich o tym nie wie. Dodatkowo pandemia ograniczyła dostęp do diagnostyki, dlatego sieć laboratoriów Alab rozpoczęła kampanię promującą wczesną diagnostykę tego wirusa.

– HCV odpowiada za około 40 proc. wszystkich przypadków raka wątroby na świecie, a w Europie za ich zdecydowaną większość. Na ten moment nie ma szczepionki, wiec najskuteczniejszym sposobem walki z nowymi zakażeniami jest diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych, które po wyleczeniu przestają być źródłem zakażenia dla innych. Ważne jest też upowszechnianie wiedzy o drogach zakażenia wirusem i sposobach ich unikania – informuje Milena Moryson-Kowalska, rzeczniczka prasowa Alab Laboratoria.

Do zakażenia wirusem HCV dochodzi w przypadku uszkodzenia skóry, kiedy do zdrowego organizmu dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Do takich sytuacji może dojść np. podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera.

Zdaniem ekspertów, wczesne wykrycie HCV to niemal stuprocentowa szansa na wyleczenie. W Polsce dostępna jest nowoczesna terapia, która trwa 2-3 miesiące.

Bezpłatne badania anty-HCV wykonywane są na podstawie próbki krwi.

Fot. Pixabay

– Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych punktów pobrań. Jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie, czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego Alab Laboratoria.

W Lubinie punkt pobrań sieci Alab znajduje się przy ul. Jana Pawła II 92. Adresy pozostałych dolnośląskich punktów, znajdujących się m.in. w Legnicy, Polkowicach i Głogowie, można znaleźć przez wyszukiwarkę na stronie alablaboratoria.pl

Akcja prowadzona jest do końca roku 2021.


POWIĄZANE ARTYKUŁY