Teatralnie o uzależnieniach, przemocy i samotności

53

Najpierw przygotowali scenariusze i nagrali filmy. Dziś, na zaproszenie lubińskiej policji, grali i improwizowali na scenie Centrum Kultury Muza. Wszystko po to, aby ustrzec rówieśników przed zagrożeniami.

„Prewencja Teatralna” to konkurs o Puchar Przechodni Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie. Konkurs powstał z inicjatywy inspektora Tomasza Gołaskiego, komendanta powiatowej policji, wspólnymi siłami zorganizowali go policjanci, Urząd Miejski, lubiński MOPS oraz Fundacja Zjednoczonych Artystów FuZjA.

– Ten konkurs jest po to, żeby młodzież mówiła do młodzieży o swoich problemach, zagrożeniach, o tym, jak sobie z nimi radzić i jak przejść przez swoje młode, często buntownicze życie, bez popadania w tarapaty – mówi st. asp. Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. – Tak, jak pokazały przygotowane etiudy, młodzież boryka się przede wszystkim z cyberprzemocą, dzieci za dużo siedzą przed komputerami, często popadają też w rożne nałogi.

Mówienie teatrem o zagrożeniach bardzo spodobało się zarówno młodzieży, jak i pedagogom.

– Jestem polonistą i ta forma przekazu jest mi bardzo bliska. Przyjęliśmy zaproszenie policji i na początku października zaczęliśmy się spotykać: uczniowie napisali scenariusz, nagrali swój pomysł i w postaci filmu wysłali do policji. Decyzją komisji jesteśmy w wybranej trójce, która dziś się zaprezentuje na scenie – mówi Tresa Menzler, polonistka ucząca w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie.

Sceny, w których młodzi ludzie borykają się z uzależnieniami, cyberprzemocą, nękaniem i samotnością zapadły w pamięć i poruszyły publiczność.

– Takie problemy, jakie tu dzisiaj przedstawiliśmy, zdarzają się w życiu. Teatr jest takim narzędziem, które można wykorzystać w rozwiązywaniu rożnych problemów. Wiele sytuacji można wyraziście przedstawić na scenie, do ludzi bardziej to dociera niż nudny wykład. Teatr chwyta za serce – mówi Natalia Kawka z zespołu TEB Edukacja, który za swój występ otrzymał drugą nagrodę. – Na pewno łatwiej jest nagrać film, który można dokładnie dopracować, niż wystąpić na żywo przed publicznością. Ale udało się doskonale, nawet lepiej niż w filmie. Gratulujemy naszym głosom, którzy wystąpili w imieniu szkoły na scenie i dziękujemy naszej anglistce, pani Karolinie Moździerz za to, że z nami pracowała – dodają widzowie, uczniowie TEB Edukacja.

Komisarz Andrzej Barna wręczył przechodni puchar Komendanta grupie z Zespołu Szkół Integracyjnych. Jurorzy uznali, że to właśnie oni najlepiej pobudzili emocje i najpełniej wykorzystali teatralne narzędzia. Grupa wygrała udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Fundację Zjednoczonych Artystów FuZjA

– Teatr jest jak najbardziej właściwym narzędziem do rozmowy o ważnych problemach – mówi Michał Kubicki z ZSI, który ukradł serca jurorów i przyjął od nich specjalne wyróżnienie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY