Tarcza antykryzysowa: zobacz, co robi ZUS z twoim wnioskiem

200

Każdy przedsiębiorca, który ma swoje konto na internetowej platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może teraz na bieżąco sprawdzać, czy i jak rozpatrzony został jego wniosek o zwolnienie ze składek.

– Wielu przedsiębiorców szukało takich informacji, bo chcieli wiedzieć, na jakim etapie rozpatrywania jest ich wniosek. Teraz może to zweryfikować już każdy, kto złożył wniosek droga elektroniczną  – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Nowa funkcja jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski RDZ 9, dotyczące zwolnienia z opłacania składek. Informacje są zamieszczone w zakładce „Płatnik” w bocznym menu („Dokumenty i Wiadomości”) w formie dodatkowej zakładki „Tarcza antykryzysowa – wnioski”.

Konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS można założyć w czasie wizyty w placówek Zakładu lub przez Internet – bez konieczności wychodzenia z domu.

– Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany, gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość – dodaje rzeczniczka. – Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się nie tylko dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym i ale można także składać przez Internet różne dyspozycje, np. zmiany numeru konta bankowego, na które wpływają pieniądze z ZUS – wyjaśnia Kowalska.

źródło: materiały prasowe