Tak powstaje covidowy szpital wojewódzki

6136

Dwie hale są przystosowywane do nowej roli, a obok powstają dwie nowe – przy ul. Rakietowej we Wrocławiu, na terenie hotelu Termin i jego centrum konferencyjnego, powstaje tymczasowy szpital wojewódzki dla pacjentów chorych na COVID-19.

Fot. Marta Gołębiowska/tuwroclaw.com

Pierwszy etap wrocławskiego szpitala tymczasowego dla pacjentów covidowych, powstającego na Muchoborze Wielkim, ma być gotowy pod koniec listopada. Zapewni na start około 100 miejsc na terenie części dotychczasowego centrum konferencyjnego przy Terminal Hotel przy ul. Rakietowej 33. Zanim jednak zostaną przyjęci pierwsi pacjenci, trzeba skompletować sprzęt i przeszkolić personel.

W drugim etapie oddana do użytku zostanie druga, większa hala tego centrum (3 tys. mkw.) wraz z zapleczem i apteką z magazynem leków (600 mkw.), która również jest na etapie adaptacji do nowej funkcji. Powstaną tu śluzy, rozdzielające strefy skażoną i czystą. Gotowa jest już zmywalna podłoga, a w przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż instalacji gazów medycznych.

Trzeci etap inwestycji obejmuje budowę dwóch hal zespolonych łącznikiem na sąsiedniej działce. Stoi już konstrukcja jednej z nich. W pierwszej powstanie OIOM (część respiratorowa), a w drugiej część tlenowa dla pacjentów wymagających wyższego nadzoru, w gorszym stanie niż ci przebywający w halach oddanych w pierwszej kolejności.

W sumie szpital przy ul. Rakietowej 33 ma zapewnić 400-450 miejsc dla pacjentów z COVID-19, oferując 50 respiratorów. W hotelu Terminal powstanie część biurowa i socjalna, gdzie monitorowany będzie stan pacjentów, a personel spoza Wrocławia będzie mógł znaleźć zakwaterowanie.

– Prace budowlane nie są największym problemem, choć wentylacja i instalacja gazów medycznych to istotne, duże zadania. Wyzwaniem są natomiast zakupy sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych oraz kompletowanie personelu medycznego. Rekrutacją 900 osób do pracy zajmuje się Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. To wszystko jest w toku, a sytuacja jest dynamiczna – mówi Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody ds. szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

Inwestorem hal budowanych w sąsiedztwie istniejącego już hotelu i centrum konferencyjnego jest wrocławska spółka Dynamic Congress Centre, właściciel Terminal Hotel, wykonawcą – Ekodynamic Investments, a projektantką – Ewa Kiniecka. Inwestycja została zakwalifikowana jako budowa centrum wystawienniczego i konferencyjnego wraz z hostelem i taką docelowo funkcję te obiekty będą pełnić po opanowaniu epidemii koronawirusa.

Marta Gołębiowska/tuwroclaw.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY