Szukasz pracy za granicą? Sprawdź, gdzie o nią najłatwiej

607

Pracownik produkcji, mechanik, elektryk, pracownik budowlany, stolarz, dekarz, kucharz – osoby z takimi zawodami mają największe szanse na znalezienie pracy w Niemczech, Norwegii czy Czechach. Bo właśnie z tych krajów pochodzi najwięcej ofert zatrudnienia spośród ponad tysiąca wakatów zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy. Niemałe zapotrzebowanie jest również na inne profesje. Gdzie ich szukać?

Fot. Pixabay.com

Na początku sierpnia tego roku w Centralnej Bazie Ofert Pracy na portalu oferty.praca.gov.pl znajdowało się ponad 1000 wolnych miejsc pracy za granicą. Najwięcej ofert przeznaczonych było dla osób poszukujących pracy w Niemczech, Czechach oraz w Norwegii. Dominują oferty dla pracowników produkcji, mechaników, elektryków, pracowników budowlanych, stolarzy, dekarzy, kucharzy, ale pojawia się również zapotrzebowanie na wyspecjalizowaną kadrę inżynierską.

– Ze względu na coraz większą liczbę osób starszych, niepełnosprawnych czy samotnych od dłuższego czasu kraje Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy, zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników socjalnych z zakresu opieki nad osobami starszymi – informuje Piotr Rusynko z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Osoby poszukujące pracy poprzez sieć EURES mogą skorzystać z ofert pracy dostępnych na portalach: www.eures.dwup.pl, www.eures.europa.eu lub skorzystać z pomocy pracownika urzędu pracy w Lubinie zajmującego się pracą za granicą (tel. 76 7461472).

EURES (European Employment Services – Europejskie Służby Zatrudnienia) jest to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy. Sieć wspiera mobilne zatrudnienie w krajach UE oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Jej celem jest ułatwienie swobodnego przepływu pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Sieć EURES informuje o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich, pomaga osobom poszukującym pracy oraz pracodawcom, którzy chcą zatrudniać pracowników z innych krajów członkowskich.

EURES to również Europejski Portal Mobilności Zawodowej, który umożliwia znalezienie informacji o ofertach pracy i możliwościach edukacji w Europie. Dostarcza użytecznych wiadomości i porad o europejskim rynku pracy. Do dyspozycji zainteresowanych jest baza ofert pracy oraz baza CV potencjalnych pracowników. Usługi w ramach sieci EURES w Polsce świadczone są przez doradców oraz asystentów z wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

Sieć EURES została powołana w 1993 r. przez Komisję Europejską, aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników poprzez:

  • międzynarodowe pośrednictwo pracy,
  • informowanie na temat warunków życia i pracy w krajach członkowskich,
  • identyfikowanie i przeciwdziałanie przeszkodom w mobilności.

Usługi EURES są ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celu podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.

EURES w Polsce

Z dniem 1 maja 2004 r. polskie Publiczne Służby Zatrudnienia stały się częścią Europejskich Służb Zatrudnienia – EURES. Usługi EURES są w pełni zintegrowane z usługami świadczonymi przez polskie urzędy pracy i obejmują:

  • doradztwo i pomoc poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w uzyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;
  • informowanie o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na europejskich rynkach pracy, z uwzględnieniem występujących tam zawodów deficytowych i nadwyżkowych;
  • inicjowanie działań na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przeszkód w mobilności na europejskim rynku pracy;
  • realizację projektów międzynarodowych.

Autor: Piotr Rusynko/PUP Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY