Szukanie pracy – umiejętność do wyuczenia

19

Od 4 do 22 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie trwało szkolenie „Aktywne poszukiwanie pracy”. Program 3-tygodniowego szkolenia zgodny jest z programem „Szukam pracy” rekomendowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Szkolenie z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które chcą powrócić na rynek pracy po długim okresie braku aktywności zawodowej, nie mają żadnego doświadczenia w poszukiwaniu pracy, albo są zniechęcone dotychczasowym brakiem pozytywnych efektów swoich działań. Towarzyszą im często wątpliwości dotyczące słuszności dokonywanych wyborów, brak wiary w skuteczność własnych poczynań oraz skłonność do przerzucania odpowiedzialności za swoją sytuację na warunki zewnętrzne.

Program zakłada podział na część teoretyczną (2 tygodnie) i część praktyczną (3 tydzień) – samodzielne poszukiwanie pracy, a liderki Klubu Pracy, czyli osoby prowadzące, służą pomocą i wsparciem.

Uczestnikami szkolenia w Klubie Pracy w Lubinie było 14 zarejestrowanych bezrobotnych osób. Dominowały osoby młode, bez wyuczonego zawodu i bez doświadczenia zawodowego.

Celem szkolenia było nauczenie każdego z uczestników nowego sposobu myślenia o swojej sytuacji zawodowej, jak i o swoim funkcjonowaniu pod kątem różnych aspektów życia. Dlatego szkolenie polegało na:

– odkrywaniu zainteresowań uczestnika,
– uczeniu wyrażania uczuć i emocji,
– uczeniu, jak zastosować zdobyte informacje i umiejętności w różnych sytuacjach,
– okazywaniu zrozumienia,
– odkrywaniu motywów działań,
– efektywnym wykorzystaniu doświadczeń,
– ocenie postępów,
– korygowaniu błędów,
– ustalaniu własnych norm i modeli działania,
– zwiększaniu umiejętności adaptacyjnych.

Szkolenie i ich uczestnicy oczyma liderek: Agnieszki Ferens i Amelii Pater

Grupa wykazała się dużą aktywnością w wykonywaniu ćwiczeń. Podobały im się metody pracy zastosowane podczas szkolenia. Chętnie korzystali z przygotowanych materiałów dydaktycznych. Bardzo szybko nastąpiła integracja zespołu. Uczestnicy starali się wzajemnie wspierać i pozytywnie motywować do podejmowania działań w zakresie aktywnego poszukiwania pracy. Jako liderki starałyśmy się nie tylko skupić na końcowym efekcie, jakim jest znalezienie pracy przez uczestników, ale także analizy i rezultatów poszczególnych etapów szkolenia i zmiany ich postawy z „muszę” na „chcę”.

Rozpoczynając poszukiwanie pracy w trzecim tygodniu, każdy z uczestników miał przygotowany plan i wiedział kiedy, gdzie i jak ma pozyskiwać informacje o wolnych miejscach pracy. Z uwagi na indywidualny charakter poszukiwania pracy, różnych odległości na „mapie obszarów” poszukiwania uczestnicy o różnych porach dnia spotykali się z liderem, który przez cały dzień pracy był do ich dyspozycji. W związku z tym, w danym momencie w klubie była inna liczba osób „składających relacje” z prowadzonych działań i uzyskanych efektów. Wynikiem tych poszukiwań 2 osoby znalazły zatrudnienie i rozpoczynają pracę.

Aby móc odpowiadać za swoje wybory, trzeba być aktywnym uczestnikiem procesów społecznych. W czasie trzech tygodni zajęć szkoleniowych kursanci przyswoili sobie szereg nowych informacji i umiejętności które wykorzystali w praktyce, podczas bezpośrednich kontaktów z pracodawcami. Dzięki temu nabyli pewności siebie, która pomoże im radzić sobie w różnych sytuacjach społecznych wymagających tej wiedzy i tych umiejętności.

Szkolenie i liderki oczyma uczestników

„Jestem bardzo zadowolona. Nauczyłam się wielu nowych umiejętnościk np. jak prawidłowo napisać dokumenty aplikacyjne, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Znam swoje mocne i słabe strony. Uważam, że ten kurs to nie była strata czasu i cieszę się, że zdecydowałam się go ukończyć. Na pewno wiedza tutaj zdobyta przyda mi się w życiu. Panie prowadzące okazały się osobami bardzo otwartymi, posiadającymi ogromna wiedzę oraz bardzo pomocnymi”.

„Czego się nauczyłem? Pracy w grupie, odkryłem swoje dobre strony, nauczyłem się, żeby się nie bać rozmowy z pracodawcą, jak poprawnie zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale najlepsze z tego wszystkiego jest to, że przed końcem szkolenia znalazłem pracę – taką jaką chciałem! Negatywne odczucia? Najgorsze było wstawanie o 7 rano, ale można się przyzwyczaić, no i pracodawcy – nie byli zainteresowani i część z nich była niemiła”.

„Podobała mi się praca w grupie i fajne było chodzenie po mieście w poszukiwaniu pracy”.

„Zajęcia wypełniły mój czas, nie siedziałam w domu i miałam obowiązek”.

„Moje odczucia co do szkolenia są bardzo dobre, ponieważ nauczyłam się poprawnie pisać życiorys i list motywacyjny. Zwróciłam większą uwagę, jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak radzić sobie ze stresem. Co do ostatniego tygodnia: moje odczucia są różne. Jedni pracodawcy są mile nastawieni do nas, poszukujących pracy, inni nie chcą z nami rozmawiać, potrafią być bardzo niekulturalni”.

„Przełamałem swój strach przed szukaniem pracy i rozmowy z pracodawcą… Brałem udział w wielu ciekawych zadaniach wymagających pracy w grupie”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY