Szukają pracy dla Ukrainek

3304

Lubiński Powiatowy Urząd Pracy szuka pracodawców chcących zatrudnić obywateli Ukrainy, którzy uciekli do nas przed wojną. Od środy uchodźcy mogą uzyskać numer PESEL i zarejestrować się jako bezrobotni w urzędzie pracy.

Już ponad dwa tygodnie temu udostępniliśmy ogłoszenie, że poszukujemy pracodawców, którzy byliby w stanie i byliby chętni zatrudnić uchodźców z Ukrainy – mówi Wioletta Jagielska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie. – Do dnia dzisiejszego ci pracodawcy, którzy się do nas zgłosili, wyrażają chęć takiego zatrudnienia. Są to proste stanowiska, typu rozładowanie towaru i układanie na półkach. Jednakże wymagają chociażby podstawowej znajomości języka polskiego – dodaje.

Dlatego PUP chce najpierw wysłać takie osoby na szkolenie z języka polskiego, a dopiero później szukać dla nich ofert pracy.

Fot. CoWomen/Pexels

– Owszem są panie, które znają język polski, ale one nie będą miały większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia – przyznaje dyrektor lubińskiego PUP-u. – Chciałabym zaapelować do pracodawców nie tylko z terenu powiatu lubińskiego, ale również spoza, którzy byliby w stanie zatrudnić takie osoby. Pamiętajmy, że są to głównie kobiety. Przypominam, że osoby, które dotarły do nas z Ukrainy po 24 lutego, mogą się rejestrować w urzędzie i korzystać z takich samych uprawnień, jak każda inna osoba bezrobotna. Jeśli pracodawca wyrazi chęć zatrudnienia uchodźcy, urząd pracy dofinansowuje ze środków funduszu pracy takie zatrudnienie w miarę możliwości na najkorzystniejszych warunkach – mówi Wioletta Jagielska.

Ustawa daje uchodźcom możliwość legalnej pracy w Polsce. Po zdobyciu numeru PESEL mogą zarejestrować się jako bezrobotni i szukać pracy. Dyrektor lubińskiego urzędu pracy podkreśla, że sytuacja w tym względzie jest bardzo dynamiczna. W czwartek do lubińskiego PUP-u zgłosiły się zaledwie cztery obywatelki Ukrainy, ale w piątek było ich już znacznie więcej. Zapewne w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają w swoich firmach wakaty i byliby skłonni zatrudnić uchodźców z Ukrainy, mogą kontaktować się z pracownikami lubińskiego PUP-u:

  • Piotr Rusynko tel. 76 746 14 72,
  • Natalia Samulska tel. 76 746 14 71