Szukają do opiekowania się dziećmi

151

Powiatowy Ośrodek Pieczy Zastępczej w Lubinie zachęca mieszkańców powiatu do wcielenia się w role rodziców zastępczych. W ramach kampanii „Podziel się domem” organizator rodzinnej pieczy zastępczej pokazuje jak ważne i potrzebne są dobre wzorce dla dzieci, które doświadczyły wielu traum.

Umiejętność opiekowania się dziećmi może stać się zawodem. W taki sposób funkcjonują zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

– Dzieci kierowane do opieki zastępczej doświadczyły traumy rozstania z rodzicami i wiele innych trudności. Często brakuje im prawidłowych wzorców, ponieważ wiele z nich urodziło się i wychowywało w rodzinach, które z różnych przyczyn były dysfunkcyjne. Większość z nich ma silniejszą potrzebę uwagi i wymaga zwykle więcej zrozumienia oraz cierpliwości ze strony nowych opiekunów – mówi Joanna Kozak, Powiatowy Ośrodek Pieczy Zastępczej w Lubinie.

Osoby, które spełniają szereg kryteriów mogą zgłosić się do punktu konsultacyjnego ds. rodzicielstwa zastępczego, który dyżuruje w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 09.30 do 17.30 w siedzibie Ośrodka przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 6a (II piętro). Pracownicy punktu udzielą wszystkich potrzebnych informacji.