W siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie przy ul. Składowej 3 można składać dokumenty, by stać się asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej w ramach przyjętego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, do którego realizacji po raz kolejny przystąpił powiat lubiński. Wnioski przyjmowane są tylko do 18 marca.
Wszystkie osoby, które czują potrzebę i chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym zapraszamy do wzięcia udziału w naborze na asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
1) dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
– o stopniu znacznym
– o stopniu umiarkowanym
– traktowane na równi do wymienionych.
Kto może zostać asystentem?
a) osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta,
b) osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu,
c) osoby wskazane przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
Na czym będą polegać usługi asystenta?
Usługi asystencji osobistej w szczególności będą polegać na pomocy asystenta w:
a) wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika programu,
b) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca,
c) załatwianiu spraw urzędowych,
d) korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),
e) zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.
Wynagrodzenie za świadczenie usług asystenta finansowane będzie ze środków pochodzących ze Funduszu Solidarnościowego.
Wszystkie informacje o naborze oraz druki do pobrania znajdują się na stronie internetowej www.pcpr.powiat-lubin.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej PCPR TUTAJ a także w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Lubinie.
Wnioski należy składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Składowej 3 w Lubinie.
AUTOR: PCPR Lubin