Sztuka realizmu

99

W Zespole Szkół nr 1 w Lubinie odbyła się kolejna sesja popularno-naukowa poświęcona kulturze epoki literackiej. Tym razem uczniowie przygotowali materiały na temat dziewiętnastowiecznej sztuki realizmu, która zdominowała czasy pozytywizmu.

Sesja stanowiła kontynuację tematu związanego z pozytywizmem, ponieważ wcześniej omawiane było dziedzictwo społeczne epoki, teraz głównym motywem była sztuka.

Referaty dotyczyły architektury epoki, malarstwa i literatury. W każdej z tych sztuk widać wyraźnie dwa kierunki – otwarcie na nowe tematy, nowoczesne techniki i technologie oraz sięganie po wzorce z przeszłości. Ta tendencja jest obecna szczególnie w architekturze, która już w nazwach stylów zaznacza takie połączenie. Nowe style w architekturze to historyzm, neogotyk, neobarok…

W Polskiej sztuce historyzm wiąże się z malarską twórczością Jana Matejki i literacką Henryka Sienkiewicza, co podkreślali uczniowie w swoich referatach.

Teoretyczne rozważania uatrakcyjniły monologi Izabeli Łęckiej – w wersji zaproponowanej przez Prusa i współczesnej. W role bohaterek wcieliły się koleżanki z klasy II g.

Wzruszającym punktem programu był koncert Janka Muzykanta na skrzypcach. W roli wirtuoza wystąpił ośmioletni uczeń szkoły muzycznej – Michaś Talarczyk. Zaproszeni goście –Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu oraz Mariusz Gruszczyński, doradca starosty powiatu – wysoko ocenili przygotowanie merytoryczne i sprawność organizacyjną sesji.

Sesję, wraz z uczniami klasy IV f i III d, zorganizowały polonistki – Patrycja Słota, Domicela Talarczyk i Krystyna Drexler-Wawrzyniak.


POWIĄZANE ARTYKUŁY