Jak się tworzy ikony, czym różnią się dawne dzieła od współczesnych – tego i wielu innych rzeczy o sztuce ikonograficznej będzie można się dowiedzieć podczas warsztatów pisania ikon i towarzyszącej jej wystawy.
Warsztaty pisania ikon poprowadzi wybitny ikonograf, twórca ikon do wielu polskich cerkwi Mirosław Trochanowski z pracowni ikonograficznej w Bielance. Są one przeznaczone w szczególności dla dzieci i młodzieży. Podczas dwudniowych zajęć (17 i 18 października) zdobędą oni podstawową wiedzę z pisania ikon. Będą mieli również szansę rozpocząć prace nad własnymi ikonami. Nauczą się m.in. w praktyce jak się gruntuje deski, tworzy rysunki oraz miesza farby.
Wszystkie wykonane podczas warsztatów prace wystawione zostaną w sali katechetycznej w parafii prawosławnej Świętej Trójcy.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona. O tym kto zostanie przyjęty, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są do 10 października pod numerem telefonu 511 897 430, w godzinach 16-20.
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa, na której będzie można zobaczyć różne przejawy polskiej ikony tworzonej współcześnie. W Galerii Zamkowej od 9 do 22 października prezentowanych będzie ponad czterdzieści współczesnych polskich ikon pochodzących przede wszystkim z Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim – jedynej w Polsce szkoły kształcącej ikonografów, ale także od absolwentów tej uczelni oraz z pracowni ikonograficznych w Bielance oraz Sokołowsku.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 8 października na godzinę 16. Podczas tego spotkania będzie można wysłuchać wykładu wybitnego ikonografa Jana Grigoruka „Ikona jako Ewangelia w kolorach”.
Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest lubińska parafia prawosławna Świętej Trójcy.
MRT