Sztuczna inteligencja przypilnuje hutniczego pieca

1495

Algorytmy regulujące pracę pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi „Głogów” to innowacja opracowana przez uczestników ostatniej edycji maratonu programowania CuValley Hack. Pomysł opracowany przez młodych programistów i analityków został już wdrożony w procesie technologicznym.

Fot. KGHM

Pomysł na ustabilizowanie pracy pieca zawiesinowego był jednym z zadań pierwszego hackathonu zorganizowanego przez należące do KGHM Centrum Analityki. Do tej rywalizacji mogły się zgłaszać zespoły analityków, programistów, automatyków i inżynierów branży górniczej – także spoza kadry Polskiej Miedzi – zdolne rozwiązać określone zadania. W edycji zorganizowanej w czerwcu 2021 r. były to: przewidywanie wystąpienia wstrząsów, analiza danych maszyn SMG i stabilizacja pracy pieca zawiesinowego. W tej ostatniej kategorii wygrał zespół pod nazwą Data Drivers, którego rozwiązanie właśnie zostało wdrożone w głogowskiej hucie.

Piec zawiesinowy razem z jego szybem reakcyjnym obudowany jest miedziano-ceramicznymi kesonami. Przez nie przepływa woda odbierająca ciepło, które powstaje w czasie pracy pieca – jego temperatura sięga aż 1 300 stopni Celsjusza. Stabilność chłodzenia jest zatem kluczowym elementem procesu wytopu miedzi.

Opracowane przez zwycięską drużynę algorytmy z prawie stuprocentową skutecznością przewidują – na podstawie danych historycznych – poziom strat ciepła w szybie reakcyjnym pieca i są w stanie automatycznie wyregulować parametry jego pracy. Ich wprowadzenie do hutniczej praktyki zajęło pięć miesięcy.

Kolejna edycja CuValleyHack zaplanowana jest już na styczeń 2023 r. Tym razem zadania dotyczą procesów związanych z flotacją; wszystkie opisane są na stronie hackatonu tutaj.


POWIĄZANE ARTYKUŁY