Szpital z kontenerów dla zakażonych

4885

W Bolesławcu rusza pierwszy szpital modułowy w Polsce. Będzie przeznaczony jedynie dla osób zarażonych koronawirusem. Inwestycja pochłonęła ponad 8 mln zł. Placówka będzie przyjmowała pacjentów z całego Dolnego Śląska.

Osobny budynek przeznaczony tylko dla pacjentów z covidem jest wyposażony w 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych. Przez dwa miesiące w ekspresowym tempie wykończono i wyposażono prawie 1300 mkw. powierzchni. Modułowy szpital ma pełne wyposażenie, wszelkie instalacje oraz zabezpieczenia, sale dla chorych, gabinety lekarskie i odpowiedni sprzęt. 28 modułów użytkowanych wcześniej w Goerlitz, stanęło teraz na terenie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

– Prace budowlane rozpoczęły się 15 sierpnia, polegały na przygotowaniu terenu pod inwestycję, a transport i montaż modułów zakończył się 1 października – mówi Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu.

Fot. UMWD

Osobny budynek dla pacjentów zakażonych koronawirusem poprawi komfort pracy nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim personelu. Na oddziale zakaźnym pracować ma 40 pielęgniarek i 12 opiekunów medycznych. Szpital w Bolesławcu obecnie hospitalizuje 75 pacjentów zakażonych koronawirusem.

Część z nich zostanie przeniesionych do szpitala modułowego, który jak mówią lekarze ma poprawić jakość przyjmowanych pacjentów, ponadto zwiększy się liczba łóżek dla chorych nie tylko na COVID-19.

Bolesławiecka placówka przyjmuje najwięcej pacjentów z zachodniej części woj. dolnośląskiego Nowy szpital będzie mógł przyjąć jeszcze więcej pacjentów również z naszego regionu. W przyszłości, gdy niepotrzebne będą już dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19, szpital modułowy ma być wykorzystywany na potrzeby pacjentów wymagających opieki długoterminowej.

Więcej w materiale filmowym:


POWIĄZANE ARTYKUŁY