Ciąża to piękny stan. Ale to też czas pełen pytań i niewiadomych. Jak będzie przebiegał sam poród, czy dam radę, czy partner powinien być wtedy ze mną? – takich pytań w głowie przyszłej mamy rodzi się mnóstwo. Regionalne Centrum Zdrowia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przyszłych rodziców i zaprasza ich na tzw. drzwi otwarte. Przypomina też o – działającej przy Lubmed – darmowej szkole rodzenia.
Na oddziale ginekologiczno-położniczym w szpitalu przy ulicy Bema codzienne rodzi się co najmniej kilkoro dzieci. Dziś pierwszy był Kacperek, ale w kolejce na bloku porodowym czekało jeszcze pięć innych mam. Od początku tego roku przyszło tu na świat 577 dzieci. Oprócz Lubina przyjeżdżają tu panie z Góry, Wołowa, z Legnicy, Polkowic.
Nowością dla przyszłych rodziców są tzw. drzwi otwarte. – Przyszli rodzice mogą do nas przyjść w każdy poniedziałek od godziny 16.00, by poznać położne, zobaczyć oddział, salę porodową. Pokierujemy też, jak się w przyszłości zgłosić do nas, kiedy nadejdzie termin porodu – tłumaczy Katarzyna Szlachetka, oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w RCZ w Lubinie.
O co pytają mamy, które przychodzą przed porodem? – Co musi zabrać ze sobą do szpitala, jak będzie przebiegał jej poród w szpitalu, jakie są położne, jacy są lekarze? Podczas takich spotkań prowadzimy też warsztaty, kiedy opowiadamy zarówno paniom, jak i ich partnerom, jak należy przygotować się do porodu. Bo poród rodzinny to bardzo popularna forma – to obecnie około 90 procent wszystkich porodów – zauważa oddziałowa.
W przygotowaniu do porodu pomaga też szkoła rodzenia, działająca w przychodzi Lubmed, która – podobnie jak szpital – należy do sieci EMC Szpitale.
– Szkoła rodzenia jest u nas bardzo popularna, z obserwacji widzę, że decyduje się na nią coraz więcej pacjentek. Nie tylko, jeśli chodzi o kobiety, które są w pierwszej ciąży, ale i panie w kolejnych ciążach. Niektóre pacjentki korzystają z tej formy edukacji, po to, aby mieć kontakt z innymi kobietami w ciąży. Panie zaprzyjaźniają się na zajęciach i jest im wówczas raźniej – wyjaśnia Małgorzata Przytocka, położna w RCZ, która równocześnie prowadząca szkołę rodzenia w Lubmed.
Szkoła rodzenia jest bezpłatna. – Można się do nas zgłosić od 21. tygodnia ciąży. Prosimy o podesłanie nam SMS-em imienia, nazwiska i tygodnia ciąży. Ja oddzwaniam, ustalamy szczegóły i kiedy grupa jest gotowa, zaczynamy zajęcia. Te odbywają się dwa razy w tygodniu, aż do momentu porodu – informuje położna.
Na sam poród ciężko jest się przygotować, jednak paniom po zajęciach w szkole rodzenia, rodzi się znacznie łatwiej. Po pierwsze kondycja fizyczna – takie zajęcia zawsze rozpoczynają się od ćwiczeń ruchowych. – Nawet jeśli głowa zapomni choćby jak należy oddychać, to ciało pamięta. Kobiety słuchają swojego ciała i działają zgodnie z instynktem – podsumowuje położna.
Fot. BM