Szkolą przed referendum

45

Jak należy zliczać karty do głosowania, jakich dokumentów wymagać od głosujących, kiedy głos traci ważność, a kiedy może zostać uwzględniony – w gminie Lubin trwają dziś szkolenia dla członków obwodowych komisji do spraw referendum. To już właściwie ostatni dzwonek przed niedzielnym głosowaniem, kiedy mieszkańcy ostatecznie opowiedzą się czy są za budową odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

 

Na terenie gminy Lubin wyznaczono 10 obwodów do głosowania: w Krzeczynie Wielkim, Siedlcach, Raszówce, Oborze, Miłoradzicach, Niemstowie, Szklarach Górnych, Zimnej Wodzie, Chróstniku i Osieku. Do głosowania uprawnionych jest natomiast sto procent pełnoletnich mieszkańców gminy, w tym jeden mieszkaniec Bolanowa odda swój głos jako obywatel Unii Europejskiej.

Lokale wyborcze będą gotowe już w piątek. Dziś członkowie poszczególnych komisji spotkali się w gminie, aby zasięgnąć informacji jak powinna wyglądać organizacja referendum.

– Członkowie komisji spotykają w niedzielę 27 września już o godzinie 5, gdzie dostarczone zostaną im karty do głosowania, które należy przeliczyć i opieczętować. Następnie o godzinie 6 lokal zostanie otwarty dla głosujących. Przed otrzymaniem karty do głosowania mieszkaniec musi okazać dokument tożsamosci, czyli dowód lub paszport, oraz złożyć podpis na wykazie wyborców – wyjaśnia Jadwiga Ignatowska-Zając, sekretarz gminy.

Każdemu z głosujących zadane zostanie pytanie „Czy jesteś za budową odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie gminy Lubin. Głosować należy zaznaczając znak „X” w rubryce „tak” lub „nie”.

– Głos będzie nieważny, jeżeli zaznaczymy obydwie odpowiedzi lub nie zaznaczymy żadnej z nich – zastrzega sekretarz gminy.

Należy pamiętać także, że w każdym z obwodów gmina zorganizowała także dodatkowy transport dla mieszkańców sąsiednich wsi.

– Godziny kursowania busów lub autobusów uzgodnimy jeszcze z sołtysami, także u nich będzie można zasięgnąć szczegółowych informacji. Na pewno, tak jak to bywa zwykle w przypadku wyborów, busy dowozić będę mieszkańców po zakończonych mszach świętych – tłumaczy Jadwiga Ignatowska-Zając.

Swoje głosy mieszkańcy będą mogli oddać od godziny 6 do 20. Aby referendum zostało uznane za ważne, wystarczy że do urn pójdzie 30 procent mieszkańców. Jak przekonuje wójt gminy, Irena Rogowska, liczy się każdy oddany głos. Wybudowanie kopalni spowoduje bowiem zniknięcie 20 wsi, a zatem 60 procent powierzchni gminy. Pozostałe 11 miejscowości zostałyby natomiast objęte wysokim zapyleniem.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY