Szkoła pamięta

332

W tym roku po raz piąty odbyła się ogólnopolska akcja MEiN pod nazwą „Szkoła pamięta”, w której wzięła udział Szkoła Podstawowa nr 8 w Lubinie. Celem akcji było upamiętnienie miejsc, postaci i wydarzeń, które znacząco wpisały się w historię kraju, a zwłaszcza regionu. Akcja zawsze odbywa się w okresie przed Świętem Zmarłych i nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Uczniowie Ósemki wraz z nauczycielami podjęli szereg działań. Odwiedzili lubiński cmentarz, aby oczyścić z liści alejki i niektóre groby. Uczcili też pamięć Sybiraków, zapalając znicze przy pomniku upamiętniającym ofiary napaści ZSRR na Polskę. Podczas spotkania z Polakami z Ukrainy, którzy niedawno przybyli z wizytą do SP 8, dowiedzieli się o działalności Nadzbruczańskiego Stowarzyszenia Języka Polskiego i Kultury, które oprócz działań edukacyjnych opiekuje się też polskim cmentarzem w Sidorowie na Ukrainie.

Uczniowie Ósemki nie zapomnieli też o swoim patronie Janie Wyżykowskim, którego sylwetkę i dokonania upamiętniła okolicznościowa gazetka.

Ponadto zorganizowana została wycieczka do Muzeum Historycznego w Lubinie, podczas której uczniowie zapoznali się z historią Zagłębia Miedziowego.

Zgodnie z wymogami akcji wszystkie działania były rejestrowane w mediach społecznościowych i zostały zauważone przez organizatorów, a lubińska Ósemka pojawiła się w materiale informacyjnym MEiN podsumowującym tegoroczną akcję.

AUTOR i FOT. SP 8 w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY