Wykształciła setki artystycznych talentów, a niektórzy z jej absolwentów swoją wiedzę i umiejętności przekazują kolejnym pokoleniom. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Lubinie obchodzi 50-lecie swojej działalności w naszym mieście. Z tej okazji w Centrum Kultury Muza odbył się jubileuszowy koncert, w którym wystąpili uczniowie, nauczyciele i absolwenci tej elitarnej placówki.
Przez minione pół wieku do szkoły uczęszczało prawie 3,5 muzycznych pasjonatów. Ukończyć się udało ją „jedynie” 872 osobom. To tylko pokazuje, jak wysoki poziom nauczania gwarantuje jubilatka, z powodzeniem działająca przy ul. Kilińskiego w Lubinie.
– Uważam, że jest to duży sukces. Mówimy wprawdzie o 50 latach, ale jesteśmy szkołą elitarną i kameralną jednocześnie – podkreśla Violetta Kwiatkowska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubinie.

– Stawiamy na ciągły rozwój. Zaczynaliśmy od czterech małych pomieszczeń, a dziś mamy 18 sal i nadal jest nam ciasno. Mamy bowiem mnóstwo nowych pomysłów, które potrzebują przestrzeni.
Mimo to myślę, że jakoś sobie radzimy, bo większe koncerty odbywają się w Centrum Kultury Muza i tu możemy zaprezentować swoje umiejętności – dodaje.
Podczas jubileuszowego koncertu w Muzie na scenie wystąpili zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i absolwenci szkoły, którzy stanowią prawie jedną trzecią obecnej kadry pedagogicznej. Była to również okazja do nagrodzenia najlepszych pedagogów placówki. Trzem wręczono nagrody dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Otrzymali je: Ryszard Wachowski, Marta Kowalczyk i Dorota Słowikowska-Juszczak. Dwie kolejne osoby uhonorowano złotymi medalami za długoletnią służbę. Mowa o Zbigniewie Kowalczyku i Andrzeju Słowikowskim.
– Niech nam szkoła rośnie. Żebyśmy mieli zdolnych uczniów, mądrych nauczycieli i tę pasję, która towarzyszyła nam od początku – życzy kierowanej przez siebie placówce Violetta Kwiatkowska.
Wśród wielu zaproszonych gości znalazł się m.in. starosta lubiński Paweł Kleszcz.
– Wspaniały, piękny jubileusz. Jakiś czas temu zainteresowałem się historią tej szkoły. Jej początki były na ul. Odrodzenia, ale już w 1983 roku przeniosła się na ul. Kilińskiego, gdzie funkcjonuje do dziś – zauważa samorządowiec.

– W kadrze jest ponad 20 nauczycieli, kilku pracowników obsługi i prawie 130 uczniów. Widać więc, że jest zapotrzebowanie. Są to ludzie wyjątkowi. Mam tu na myśli zarówno kadrę dydaktyczną i samych uczniów, którzy poza swoją zwykłą szkołą uczęszczają też na zajęcia dodatkowe, rozwijając swoje pasje. Mają talent, a talent plus ciężka praca to sukces. Gratuluję wszystkim, którzy tworzą ten klimat i trzymam kciuki za dalszy – dodaje starosta.
Założycielką szkoły w 1975 r. była ówczesna dyrektorka Elżbieta Gwoździewicz-Cesarz. Następnie placówką zarządzali Wiesław Malec, Andrzej Słowikowski, a od 2016 roku Violetta Kwiatkowska.
Fot. Tomasz Folta