Szczypiorniści rozdają bilety za krew

36

Krwi i jej składników potrzebują dzieci i dorośli z chorobami nowotworowymi, pacjenci wymagający zabiegów operacyjnych czy ofiary wypadków. Krwi nie można wyprodukować, dlatego dla wielu chorych jedyną szansą są honorowi dawcy krwi. Trwające do soboty Dni Honorowego Krwiodawstwa uczcili m.in. lubińscy szczypiorniści.

CUdowna krew (5)

– Mamy w Lubinie wielu stałych krwiodawców, którym serdecznie dziękujemy za to, że są z nami. Jednak ciągle szukamy nowych dawców, ponieważ krew jest potrzebna cały czas, w każdej ilości i każdego rodzaju – mówi Magdalena Panek z lubińskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – W ostatnich dniach przychodzi do nas wielu młodych ludzi, którzy chcą pomóc swojemu koledze, który ucierpiał w wypadku. Cieszymy się, że ideę wspierają też sportowcy.

Sportowcy często wspierają społeczne inicjatywy. Nie inaczej jest tym razem. Kluby PGNiG Superligi zaangażowały się w akcję i przygotowały upominki lub bilety dla tych, którzy zdecydują się oddać krew.

– Zawsze chętnie włączamy się do wszelkiego rodzaju akcji. Od początku listopada uczestniczymy w akcji Movember, która ma zwrócić uwagę na problem wysokiej śmiertelności mężczyzn z powodu raka jądra i prostaty. Tym razem uczestniczymy w Dniach Honorowego Krwiodawstwa PCK, gdzie wraz z PGNiG Superligą zachęcamy wszystkich do oddawania krwi, a na pierwszych piętnaście osób czekają bilety na niedzielny mecz piłkarzy ręcznych ze Stalą Mielec – zaprasza Łukasz Lemanik, rzecznik MKS Zagłębie Lubin

Kandydaci na krwiodawców mogą się zgłaszać do lubińskiego oddziału RCK na ul. Bema 5 w godzinach 7:30 – 10:45 (w piątek do 16.30). Na pierwszych 15 osób czekają bilety na niedzielny mecz szczypiornistów. Organizatorzy zachęcają, aby podawać hasło #SilniRazem, dzięki czemu będzie wiadomo, ile krwi udało się zebrać.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Dzień przed pobraniem najlepiej jest wypić więcej płynów, należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu. W dniu oddania krwi powinno się zjeść lekki posiłek, należy też być wyspanym oraz zdrowym. Nie może oddawać krwi ten, kto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonał zabieg akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub miał robione badania diagnostyczne jak np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia.

Więcej informacji na stronach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Tam też można zobaczyć, jakiego rodzaju krwi aktualnie brakuje najbardziej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY