Szczęść Boże! Oficjalnie rozpoczęła się Barbórka

5550

– Górnikom życzymy dziś dużo zdrowia i tego, czego sami życzą sobie najczęściej – by wszyscy, którzy zjadą do pracy w kopalni, bezpiecznie z niej wyjechali – podkreśla prezydent Lubina Robert Raczyński, który wziął dziś udział centralnych obchodach barbórkowych. Tradycyjnie rozpoczęto od uroczystej gali w Centrum Kultury Muza: były przemówienia zarządu KGHM i zaproszonych gości oraz odznaczenia dla najlepszych pracowników Polskiej Miedzi.

Barbórka przypada co prawda 4 grudnia, w dniu świętej Barbary – patronki górników – ale oficjalne świętowanie rozpoczęto w Lubinie już dzisiaj.

– To już przeszło 60. Barbórka w Lubinie. Te obchody stały się już tradycją naszym mieście, obchodzą ją nie tylko górnicy – obecni i emerytowani – ale właściwie wszyscy mieszkańcy. Organizowane są te centralne obchody, ale też wewnętrzne Barbórki, prywatne czy organizowane przez związki zawodowe i związki emerytów. To wspominanie i świętowanie ciężkiej pracy górników jest bardzo ważne, dzięki niej wszyscy możemy pracować, rozwijać się i wspierać swoje rodziny – podkreśla prezydent Lubina.

Obchody Barbórki są wyjątkowym momentem dla Polskiej Miedzi i całego regionu Zagłębia Miedziowego. To czas podsumowań i planów.

– Obchody Barbórki mają szczególne znaczenie. Są wyrazem szacunku dla górniczego trudu i pracy pod ziemią. W tym roku główne uroczystości przypadły w dzień, w którym obchodzony jest Dzień Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. To czas, w którym wspominamy wszystkie osoby, których nie ma już z nami, zachowujemy wspomnienia o nich. Składamy hołd wszystkim, którzy odeszli na wieczną szychtę. Bezpieczne warunki pracy to jeden z najważniejszych elementów strategii, nad którą pracujemy w tym roku. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy, ponieważ fundamentem KGHM są pracownicy Spółki. W imieniu własnym i całego zarządu dziękuję wszystkim za zaangażowanie w codziennej pracy. Z okazji górniczego święta życzę wam oraz waszym rodzinom bezpieczeństwa i zdrowia. Niech żyje nam Górniczy Stan! Szczęść Boże! – podkreśla prezes  KGHM, Andrzej Szydło.

Podczas tegorocznej Barbórki wyróżniono blisko 70 osób. Prezydent RP, Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracowników KGHM, dwudziestu Medale Złote za Długoletnią Służbę, a czterem Medale Srebrne za Długoletnią Służbę. Minister Przemysłu, Marzena Czarnecka nadała Odznakę Honorową Zasłużony dla Górnictwa RP dwóm osobom oraz Dyrektorskie Stopnie Górnicze pięciu pracownikom KGHM. Pamiątkowe kordziki za jubileusz pracy odebrało 10 osób. Podczas podniosłej ceremonii 30 pracowników kopalń Polskiej Miedzi stało się właścicielami Honorowych Szpad Górniczych. 

Czego dziś życzyć pracownikom Polskiej Miedzi? – Tradycyjnie: Szczęść Boże! – podkreśla Marcin Skórski, prezes KGHM Zanam. – W mojej rodzinie praca w Polskiej Miedzi to tradycja. Bardziej hutnictwo, niż górnictwo. Z małymi przerwami pracuję w Polskiej Miedzi ponad 16 lat. Pierwsze kroki stawiałem z kolegą w hutnictwie, później przeszedłem do górnictwa – dodaje prezes Skórski.

– Ja ponad 20 lat pracuję w Hucie Miedzi Głogów. Praca w hucie to w mojej rodzinie tradycja, moi rodzice też pracowali w hucie, dla mnie po studiach to też był oczywisty kierunek. Za mną dużo zawodowych wyzwań, przeżyć, realizowania kolejnych inwestycji, dużo się nauczyłem. Ale to też czas ciężkiej pracy, usuwania wielu awarii, pracy po godzinach – dodaje Jarosław Siedlecki, dyrektor naczelny Huty Miedzi Głogów.

Po zakończonych uroczystościach – o godzinie 15.30 – do Rynku wyruszył Pochód Lisa Majora. Jego uczestnicy przejdą na rynek, gdzie młodzi adepci górnictwa, symbolicznym skokiem przez skórę zostaną przyjęci do braci górniczej.

Fot. Marlena Bielecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY