Szczególnie teraz bezdomni potrzebują pomocy

1477

W ostatnich dniach noce były wyjątkowo chłodne. Temperatura spadła nawet do -7 stopni Celsjusza. Szczególnie w tum czasie powinniśmy zwrócić uwagę na osoby bezdomne. Nasza pomoc może ich uratować przed zamarznięciem.

Jak co roku, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. – Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy – apeluje aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy KPP Lubin. – Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane – zapewnia.

Zimą mundurowi kontrolują też miejsca, gdzie bezdomni zwykle szukają schronienia.

– Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach – tłumaczy asp. sztab. Serafin, dodając przy tym, że niestety wielu tej pomocy odmawia. W ośrodkach nie mogą bowiem przebywać parami – te są dla kobiet, albo dla mężczyzn, nie mogą też spożywać alkoholu. A ten bardzo często towarzyszy bezdomnym.

Z alkoholem związany jest też mit, że najlepiej trochę wypić, żeby się rozgrzać. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno.

– Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie – podsumowuje oficer prasowy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY