Szanty w Lubinie

152

Gratka dla wielbicieli szant i folku – już w najbliższą niedzielę, 13 października, w Klubie pod Muzami wystąpi zespół Sąsiedzi.

Fot. materiały organizatora

Grupa działa na scenie folkowej od 2001 r. Śpiewają a cappella w kilku językach, grają na akustycznych instrumentach (mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, concertina, kości, drumla). Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

Zaczynali od piosenki żeglarskiej, zdobywając wszystkie liczące się nagrody, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie. Dziś są regularnie zapraszani na liczące się festiwale „maritime folk” w Europie i w USA, i są jedynym zespołem z Polski, który wystąpił na trzech najważniejszych z nich: krakowskim „Shanties”, bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol czy legendarnym już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce.

Od początku działalności przeszli długą, muzyczną drogę: od fascynacji wspomnianą współczesną piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski, w tym szanty – marynarskie, dawne pieśni pracy, po muzykę folkową z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Od kilku lat czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki ludowej południa Europy, z powodzeniem łącząc różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne.

O rosnącej randze zespołu nie tylko na scenie marynistycznej, ale też folkowej i piosenki autorskiej świadczy fakt, że premiera najnowszej, trzeciej płyty pt. „W kieszeni dolar”, odbyła się w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani od kilku już lat z regularnymi koncertami.

Umiejętne łączenie różnych nurtów muzycznych, mieszanie nastrojów, własne, ciekawe autorskie aranżacje instrumentalne (w tym rzadko słyszany duet skrzypcowy) oraz niesamowite, oryginalne brzmienie wokalne sprawiają, że dziś jest to jeden z ciekawszych polskich zespołów folkowych.

Zespół wystąpi w składzie: Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt), Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran), Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton), Kamil Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor), Dawid Patalong – gitara, śpiew (tenor), Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton) i Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas).

Koncert odbędzie się 13 października o godzinie 18 w Klubie pod Muzami. Bilety kosztują 35 zł, a w dniu koncertu trzeba będzie za nie zapłacić 40 zł.