800 tys. zł będzie mógł przeznaczyć w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie na zwiększenie wiedzy i umiejętności pracowników zatrudnionych w lokalnych firmach. Pieniądze te będą wydawane w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Termin składania wniosków minie za trzy tygodnie, a chętnych zawsze jest więcej niż pieniędzy.
Kursy, szkolenia, studia podyplomowe, specjalistyczne egzaminy, badania lekarskie i psychologiczne potrzebne do szkolenia lub zatrudnienia po szkoleniu, ubezpieczenie pracownika na czas szkolenia od następstw nieszczęśliwych wypadków – na to wszystko przedsiębiorcy mogą otrzymać pieniądze z urzędu pracy.
Pierwszeństwo będą miały te firmy, które oferują zatrudnienie w zawodach deficytowych, czyli takich, w których w 2019 r. będzie najtrudniej o pracownika.

Jako priorytetowe potraktowane będzie również szkolenie osób z niskim wykształceniem, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, mających więcej niż 45 lat, niektórych grup nauczycieli i instruktorów lub osób, które przez co najmniej 15 lat pracowały w szczególnych warunkach, a które nie mają jeszcze prawa do emerytury pomostowej.
Chociaż urząd otrzymał mniej pieniędzy niż chciał – wniosek opiewał na równy milion złotych – to i tak fundusze te pozwolą na przeprowadzenie wielu kursów i szkoleń. Aby mogło z nich skorzystać jak najwięcej firm, wprowadzone zostały następujące limity kwotowe, uzależnione od wielkości firm:
- mikro (do 9 pracowników) – 20 tys. zł
- małe (do 49 pracowników) – 25 tys. zł
- średnie (50-250 pracowników) – 35 tys. zł
- duże (powyżej 250 pracowników) – 50 tys. zł
– Starosta może przyznać środki na sfinansowanie kosztów projektu szkoleniowego w wysokości do 80 procent kosztów, nie więcej jednak niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia na jednego uczestnika szkolenia w danym roku – wyjaśnia Violetta Niemczak-Dąbrowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie. – Dla mikroprzedsiębiorstw będzie to do 100 procent kosztów kształcenia ustawicznego i również nie więcej jak 300 procent przeciętnego wynagrodzenia na jednego uczestnika szkolenia w danym roku – dodaje.
Przyznane z puli KFS pieniądze można przeznaczyć wyłącznie na pokrycie kosztów edukacji. Koszty noclegów, delegacji, wynagrodzenia za nadgodziny czy nieobecność w pracy w związku z nauką firma musi opłacić sama.
Szczegółowe informacje dotyczące możliwości finansowania kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie pokój nr 21, tel. 76 746 14 96), a także na stronie internetowej urzędu www.puplubin.pl.
Wnioski o przyznanie dofinansowania będą przyjmowane tylko od 11 do 22 lutego.