Szachowy turniej ze wspaniałą ideą

40

Ponad stu młodych szachistów przystąpiło do tradycyjnego już turnieju barbórkowego, którego celem w tym roku, prócz sportowej rywalizacji było także uczczenie pamięci walczących o niepodległość Polaków.

IV Turniej Szachowy Barbórka 2018 – Polska Niepodległa, odbył się w sali Zespołu Szkół nr 2. Pomysłodawca, dyrektor Bogdan Dudek podtrzymuje rozpoczętą kilka lat temu tradycję, która zyskuje aprobatę coraz to szerszego grona odbiorców. – Teraz dodatkowo połączyliśmy obchody odzyskania niepodległości. Akcenty są widoczne, a jednym z ważniejszych będzie wręczenie uczestnikom flagi biało-czerwonej ufundowanej przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. To wyjątkowa pamiątka dla uczestników – komentuje dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie.

Podczas turnieju w kategorii junior, odbyło się wiele ciekawych pojedynków. Młodzi ludzie przybyli do Lubina z całej Polski, a w kategorii seniorów czeka nas nawet międzynarodowa rywalizacja. Każdy z uczestników był pewny siebie i posiadał już spore ogólnopolskie doświadczenie. – Jestem zadowolony z dotychczasowego dokonania. W szachy gram jakieś trzy lata i dostrzegam, że jest zdecydowanie lepiej – podkreśla Krzysztof Mikrosz z Legnicy.

Do Lubina licznie przyjechał Gubiński Klub Szachowy, który miał wielkie ambicje osiągnąć jak najlepszy rezultat. – Myślę, że radzimy sobie dobrze. Ja mam na koncie już trzeci wygrany pojedynek – mówi Adam Borkowski z Gubina.

Dyscyplinę wśród zawodników utrzymywali sędziowie. – To najtrudniejsza kwestia. Na początku trzeba było wiele razy powtarzać, aby było na sali cicho, ale już z czasem nie było tego problemu. Jest wielu zawodników, a nawet medalistów mistrzostw Polski, którzy na pewno będą wiązać przyszłość z tym sportem – Piotr Goluch, sędzia główny turnieju.

W Lubinie, prócz gospodarzy, do rywalizacji przystąpiły dzieci z Gubina, Gorzowa czy Przemkowa. Organizacyjnie zawody były dopięte na ostatni guzik. Rozwieszone wielkie biało-czerwone flagi z mapą Polski i datą 1918-2018, figury do szachów używane pod gołym niebem, a także poczęstunek sprawił, że klimat tej imprezy był bardzo wyjątkowy, a jak podkreślali zawodnicy, godny mistrzostw Polski. Dziś, o godzinie 16.00 poznamy zwycięzców turnieju juniorów, a jutro tj. 25 listopada, od godziny 10.00 będziemy śledzić rywalizację seniorów.

Wyniki:
grupa do lat 9 /Junior młodszy/
I m. Antoni Komendecki KSz,,Miedź” Legnica
II m. Mikołaj Grobelny KSz Polonia Wrocław
III m. Mateusz Uhryn MUKS MDK Śródmieście Wrocław
najlepsi z gminy Lubin
Jagoda Szczepańska, Piotr Stefonowicz /m.12,12/

grupa do lat 15 Junior starszy
I m. Michał Koziorowicz KSz Stilon Gorzów Wielkopolski
II m. Michał Grzebieniowski UKS,,SZACH-MAT” Przemków
II m. Marek Madej KSz Polonia Wrocław
najlepsi z gminy Lubin Michał Wojtanowski, Joanna Lech /m.18,38/

Fot. Mariusz Babicz