Szachowy turniej ku pamięci

33

W Zespole Szkół Sportowych odbył się turniej szachowy z okazji Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem zawodów był klub szachowy Cuprum Queen 7 Lubin oraz Zespół Szkół Sportowych. Turniej przyciągnął 38 miłośników królewskiej gry z Lubina, Polkowic, Chocianowa, Legnicy, Jemielna oraz Zielonej Góry.

Była to mieszanka rutyny z młodością. Najmłodsi mieli po 6 lat, najstarsi ponad 70. Tym razem najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas 1-3, aż 15 szachistów. Wszyscy zawodnicy i zawodniczki grali systemem szwajcarskim 7 rund, tzn. wygrywający i przegrywający grali ze sobą, lub zawodnicy o takiej samej lub zbliżonej ilości punktów.

W grupie najmłodszej zwyciężył faworyt, mieszkaniec Zielonej Góry i jedyny zawodnik z rankingiem Polskiego Związku Szachowego w tej grupie, Mateusz Górkiewicz, 5p. Dwa dalsze miejsca zajęli mieszkańcy Lubina Łukasz Bodzęta, 4p. i Maciej Rabij, 3,5p.

Grupa uczniów z klas 4-6 miała mocną obsadę, ponieważ grali wszyscy zawodnicy i zawodniczki posiadający ranking PZSzach. Tym razem zwyciężyły przedstawicielki płci pięknej, które były sklasyfikowane na drugim i trzecim miejscu pod względem siły gry w całym turnieju (według rankingu FIDE). Pierwsze miejsce zajęła mieszkanka Chocianowa Ewa Włodarska, zawodniczka Miedzi Legnica, 4,5p. przed Pauliną Raczykowską 4,0p. zawodniczką „Odrodzenia” Kożuchów. Trzecie miejsce zajął mieszkaniec Lubina, Maciej Przygoda, także 4,0p.

Natomiast w grupie gimnazjalistów zwyciężył Krystian Kania 5,5p. ze Ścinawy, przed Patrykiem Orzłowskim z Legnicy i mieszkańcem Lubina Piotrem Walczakiem.

Bardzo silna także była grupa emerytów, gdzie dwóch zawodników miało najwyższy ranking w całym turnieju. Zwyciężył natomiast mieszkaniec Polkowic Czesław Guguła 5,0p., przed faworytem-mieszkańcem Jemielna Antonim Rutkowskim 5,0p. i Józefem Furmańczykiem 4,0p., mieszkańcem Lubina.

W kategorii Open, dwa pierwsze miejsca zajęli mieszkańcy Lubina Adam Krzos 7,0p i Mariusz Walada 6,0p., natomiast trzecią lokatę zajął reprezentant Jemielna Łukasz Bazylewicz 5,0p. Warto zaznaczyć, że zwycięzca turnieju nie doznał żadnej porażki.
Najlepszą kobietą okazała się Helena Kurpis 4,0p. z Lubina, a najlepszą dziewczyną wspomniana Ewa Włodarska. Zwycięzcy otrzymali puchary, pozostali nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik turnieju otrzymał także dyplom.

– Dziękujemy wszystkim zawodnikom gry fair play, szczególnie najmłodszym adeptom królewskiej gry, dziękujemy ich rodzicom za zaangażowanie, dziękujemy trenerom, nauczycielom i wszystkim za wspólnie spędzony czas, ku pamięci tych, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. Osobne podziękowanie sponsorom nagród, którymi byli Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe – spuentowali organizatorzy.