POWIAT. Kosztował ponad 1,5 mln zł, a dzięki niemu wszystkie placówki oświatowe w powiecie wreszcie działają w jednym systemie. Mowa o PLESZO – w starostwie oficjalnie zakończono wdrażanie tego elektronicznego systemu.
– Po wizji lokalnej, jaką przeprowadziliśmy w 2009 roku, okazało się, że każda z dwunastu placówek oświatowych używa własnego systemu kadrowo-płacowego, za który osobno ponosi koszty – wspomina Grzegorz Lasecki, kierownik referatu informatyki w starostwie i koordynator PLESZO. – Nie było spójności w sposobie użytkowania aplikacji, zresztą każda jednostka prowadziła własną politykę w zakresie systemów teleinformatycznych, a w niektórych szkołach w ogóle nie było informatyka.
Rozwiązaniem tych systemowych bolączek miało być utworzenie niezależnej od internetu sieci WAN – jaką dysponują szkoły – budowa sieci Ornet i zwiększenie przepustowości łącz. Realizację projektu oddano w ręce konsorcjum dwóch firm: ComArch i Vulcan.
– Projekt był bardzo nowatorski, bowiem zakładał szerokie podejście do tematu i obejmował dużo jednostek – przyznaje Łukasz Konotopski z ComArch.
Innowacją, zdaniem specjalistów godną podkreślenia, było scentralizowanie systemów kadry i płace oraz odpowiednie ich zabezpieczenie przed osobami trzecimi. Choć fachowcy zapewniają, że system jest prosty i przyjazny dla użytkowników – tych ostatnich trzeba było odpowiednio przeszkolić.
Na takie lekcje przeznaczono ponad 200 godzin. Przy okazji udało się przekonać do technologicznej nowinki największych sceptyków.
– Bo nie ma innej drogi – stwierdził Paweł Fałat z firmy Vulcan. – Dzięki systemowi lubińskie szkoły zyskają na konkurencyjności. Każdy, kto się zetknie z PLESZO, będzie pracować w tym systemie, doceni jego wartość. I każdemu przyniesie on korzyści.
PLESZO nie będzie ogólnie dostępne. Obejmuje placówki oświatowe w powiecie lubińskim i tylko przez nie (oraz organ prowadzący) będzie wykorzystywany. Ale w ramach tego systemu działać będzie też platforma do wymiany informacji między uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego powiat lubiński otrzymał na jego realizację ponad 1 mln 310 tys. zł.
Dzięki tym pieniądzom do placówek kupiono w sumie 88 zestawów komputerowych, 14 laptopów, 13 routerów, 27 acces pointów, 14 switchów, dwa serwery oraz 102 zestawy oprogramowania komputerowego i antywirusowego, trzy multimedialne tablice i trzy projektory.
Urządzenia trzeba było wdrożyć do pracy, a równocześnie wprowadzić do systemu tysiące różnego rodzaju danych.
– Życzyłbym sobie, żeby współpraca z naszymi klientami przebiegała zawsze tak dobrze, jak z powiatem lubińskim – podsumował wdrażanie projektu Łukasz Konotopski.
Czy PLESZO spełni swoje zadanie, w dużej mierze zależy od jego użytkowników. Jak usłyszeliśmy, na pracy systemu nie zaważy fakt, że gros z nich, tzn. szkoły ponadgimnazjalne, przeszły pod zarząd miasta.
– Jesteśmy po rozmowach z prezydentem, który już zapowiedział, że będzie chciał system rozwijać – informuje wicestarosta Krzysztof Maj.
Spotkanie, w którym wzięli udział wykonawcy projektu, jego beneficjent i użytkownicy, zakończyło trwające od niemal półtora roku działania.