Symulator starości i wszystko, co ważne dla seniorów

1255

Profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka – na szczęście coraz więcej seniorów, i nie tylko seniorów, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne są regularne badania i wizyty kontrolne w placówkach medycznych. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa bowiem szanse na jej skuteczne wyleczenie. Między innymi właśnie o profilaktyce mówili lekarze i specjaliści podczas spotkania w budynku edukacyjnym lubińskiego zoo zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Przygotowano mnóstwo atrakcji, z których skorzystać mogły także osoby młodsze. Największym zainteresowaniem cieszył się tzw. symulator starości, czyli specjalny kombinezon „dodający” nam kilkadziesiąt lat życia.

Organizatorami wtorkowego spotkania było Regionalne Centrum Zdrowia oraz Zespół Przychodni Lubmed. Oczywiście było ono bezpłatne i miało charakter otwarty, co oznacza, że mile widziane były osoby w każdym wieku, nie tylko senioralnym.

– Bardzo ciekawe spotkanie edukacyjne z zakresu profilaktyki zdrowotnej ze specjalistami, nie tylko lekarzami, ale też specjalistami od dietetyki i farmaceutyki. Mamy także inne atrakcje. Są punkty poboru materiału, możemy zmierzyć siłę mięśni, zbadać poziom glukozy we krwi czy też na chwilę zobaczyć, jak to jest być osobą starszą, korzystając z naszego symulatora starości, który jest atrakcją dzisiejszego spotkania. Mamy coś dla seniorów, mamy też dla opiekunów. Program jest bardzo szeroki, będzie intensywnie – wyliczała tuż przed rozpoczęciem spotkania Małgorzata Bacia, prezes szpitala RCZ w Lubinie.

Małgorzata Bacia, prezes szpitala RCZ w Lubinie

Jej zdaniem, tego typu inicjatywy są bardzo ważne, bo – jak uważa – w Polsce za mało jest skoordynowanej opieki geriatrycznej.

– Chcemy pokazać, że bycie u trzech różnych specjalistów to nie to samo, co wizyta u tego właściwego specjalisty dedykowanego osobom starszym, jakim jest lekarz geriatra. Przy okazji chcemy też przedstawić, że istnieją nauki pochodne jak dietetyka, antropologia czy psychologia, które współpracują w obszarze opieki geriatrycznej – wyjaśnia szefowa lecznicy przy ul. Bema.

W holu budynku zoo każdy chętny miał możliwość bezpłatnie wykonać szereg badań m.in. sprawdzić stężenie glukozy, ciśnienie krwi oraz czy mamy objawy choroby otępiennej. Była też okazja, by porozmawiać z geriatrą, dietetykiem czy specjalistką od opieki długoterminowej. Sporym wzięciem cieszył się wspomniany symulator starości.

Edyta Szmajda (po prawej)

– Można się przekonać na własnej skórze, jak czuje się człowiek, który ma trochę więcej lat, kilogramów, obciążeń w stawach. Będzie trzeba sobie poradzić ze wstawaniem, siadaniem i chodzeniem. Dodatkowo zakładamy specjalne okulary symulujące różne choroby wzroku występujące często u starszych ludzi oraz słuchawki z szumami imitującymi problemy ze słuchem – mówi Edyta Szmajda, opiekun medyczny w zakładzie pielęgnacyjnym.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele powiatu lubińskiego.

– Seniorzy zwykle mają więcej czasu wolnego, ale też z racji wieku – choć to nie reguła – więcej dolegliwości. Takie spotkania są ważne, ponieważ profilaktyka jest ważna. Możemy wszystkich zaprosić w jedno miejsce i zaoferować kilka punktów, gdzie mogą uzyskać porady. Dzięki temu mogą zaoszczędzić nieco czasu i energii od chodzenia od drzwi do drzwi – podkreśla starosta lubiński Paweł Kleszcz.

Wagę badań profilaktycznych podkreśliła również Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

– Żyjemy w takim czasach, że trzeba o siebie dbać. Generalnie dominuje tryb siedzący. Dziś mamy na uwadze głównie seniorów, ponieważ jest Dzień Seniora. Przy tej okazji chciałabym przekazać im najserdeczniejsze życzenia. Myślę, że obecnie ludzie świadomi, dbający o swoje zdrowie i kondycję, wiedzą, że należy profilaktycznie się badać, żeby w niektórych momentach nie było za późno – zauważa.

Fot. Tomasz Folta


POWIĄZANE ARTYKUŁY