Świętujemy z wojskiem i orkiestrą

2151

Piknik wojskowy pod halą, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, ale i niezwykły, pierwszy koncert Narodowej Orkiestry Dętej – w ten sposób Lubin obchodzić będzie 11 listopada 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Również okoliczne gminy będą świętować, choć nie wszystkie tego samego dnia.

LUBIN

– Obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości podzieliliśmy na dwa etapy – na część oficjalną i nieoficjalną. Ta pierwsza rozpocznie się już o godzinie 11.45, kiedy to pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty. 15 minut później rozpocznie się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. To będzie wyjątkowa msza, ponieważ po raz pierwszy będzie można usłyszeć Narodową Orkiestrę Dętą pod batutą Mariusza Dziubka – mówi Marcelina Falkiewicz, rzecznik prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego.

Muzycy zagrają zarówno przed, jak i po mszy. Uświetnią również samo nabożeństwo. Będzie można usłyszeć między innymi polskie pieśni patriotyczne, utwory religijne w specjalnych aranżacjach oraz dzieła Moniuszki.

– Tym koncertem chcemy pokazać, że nasze, polskie narodowe pieśni, wojskowe, kościelne, mogą z nami zagrać i obcokrajowcy. Będzie m.in. Meksykanka Neivi Martinez, która zaśpiewa po polsku. Będą też: dudziarz, chór składający się z trzech chórów, orkiestra oraz młodzi zdolni lubinianie, którzy zagrają z profesjonalnymi artystami – mówi Urszula Kozon, wicedyrektor Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. – Będzie to wyjątkowy koncert, na który wszystkich serdecznie zapraszamy. Będzie on również transmitowany przez TV Regionalną.pl, więc każdego, kto nie będzie mógł przyjść, zapraszamy przed ekrany – dodaje.

Po mszy i koncercie odbędzie się piknik wojskowy. O godzinie 14 pod lubińską halą widowiskowo-sportową przy ulicy Odrodzenia pojawią się żołnierze z Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej wraz z maszynami wojskowymi.

Jak zwykle podczas pikniku wojskowego lubinianie będą mogli spróbować wojskowej grochówki i bigosu oraz obejrzeć pokazy sprzętu wojskowego. Najmłodsi zaś będą mogli pobawić się na dmuchańcach czy eurobungee.

Na scenie, która stanie pod halą, wystąpią zespoły muzyczne.

– W trakcie pikniku od godziny 14 do 16 zapraszamy wszystkich na strzelnicę RCS, gdzie odbędzie się turniej „10 strzałów dla Niepodległej”. To nowość, w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy to wydarzenie. Nie trzeba będzie chodzić na około – otwarte zostanie przejście z tyłu hali – mówi Sabrina Trzeciak z Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Po raz czwarty po pikniku mieszkańcy będą mogli też wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które rozpocznie się o godzinie 16.30 w hali widowiskowo-sportowej.

Nieco wcześniej, 9 listopada, o godzinie 18 w Klubie pod Muzami odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, jednak w bardziej kameralnej atmosferze z towarzyszeniem Chóru Concordia. Gościem specjalnym wieczoru będzie Liliana Iżyk.

ŚCINAWA

Uroczystości 11 listopada rozpocznie o godzinie 11 msza w intencji niepodległej ojczyzny. Późnej, o godz. 12.15 delegacje złożą wieńce pod pomnikiem pamięci w parku miejskim.

O 12.45 w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie rozpocznie się część artystyczna obchodów. Wystąpią zwycięzcy gminnego Muzycznego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej oraz młodzi artyści z grupy teatralnej Zaczarowana Kurtyna.

GMINA LUBIN

Tutaj świętowanie rozpoczęło się już 6 listopada, interaktywnym gminnym turniejem wiedzy w świetlicy w Osieku. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 25 pytań w kilku kategoriach: gmina Lubin, II wojna światowa, powstanie warszawskie, kultura i sport.

Natomiast w poniedziałek, 11 listopada, mieszkańcy gminy świętować będą w Szklarach Górnych. Tutaj o godzinie 9.30 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. Następnie, o godzinie 10.30 odbędzie się korowód historyczny i przemarsz pod Obelisk Niepodległości, gdzie złożone zostaną kwiaty. Na godzinę 11.30 zaplanowano wspólne śpiewanie podczas widowiska muzyczno-multimedialnego „Pamiętamy”.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada rozegrany zostanie także Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Lubin w Szkole Podstawowej w Siedlcach. Zapisy rozpoczną się o godzinie 14.30 na miejscu, a sam turniej pół godziny później.

W poniedziałek uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości zaplanowano również w Siedlcach o godz. 14.30.

GMINA RUDNA

Mieszkańcy gminy Rudna świętować będą nieco wcześniej, bo już w sobotę 9 listopada.

Główne uroczystości odbędą się w Chobieni, a rozpoczną się o godzinie 11 mszą św. w tamtejszym kościele. O godzinie 12 odbędzie się defilada wojskowa, a chwilę później złożone zostaną kwiaty. Zaplanowano również występy artystyczne, opowieści o Wyklętych oraz inscenizację historyczną „Wykleci – Nieśmiertelni”.

Będzie także okazja, by obejrzeć sprzęt wojskowy oraz spróbować grochówki z kuchni polowej.