Świętowali uczniowie i nauczyciele

2510

Dziś w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany popularnie  Dniem Nauczyciela. W Szkole Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubinie uroczystości z tym związane połączono z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów. W tym roku edukację w placówce rozpoczęło 57 osób.

Pierwszoklasiści znakomicie prezentowali się na scenie, udowadniając, że mimo tak młodego wieku uczucie tremy jest im obce i że są już gotowi, by móc wstąpić do szkolnej społeczności. Bezbłędnie recytowali, tańczyli i śpiewali. Pokazali, że na scenie czują się jak ryba w wodzie. Rodzice z dumą, a nierzadko też ze łzami wzruszenia w oczach, oglądali i podziwiali występy swoich pociech. Wszak to dzień, który nie tylko u dzieci na długo zostanie w pamięci.

– To jest wyjątkowy dzień dlatego, że dzieci uwielbiają być zauważone, docenione i oklaskiwane. Tu jest właśnie taka okazja. Od wielu lat staramy się, aby pasowanie na ucznia odbywało się właśnie w Dniu Nauczyciela, po to, żeby pokazać jak ważne dla nas są dzieci. Zwłaszcza te najmłodsze, które przychodzą do szkoły z takim dużym entuzjazmem. Myślę, że te święta się udają. Pomimo tego że organizujemy je do południa to jest bardzo dużo rodziców – uważa Iwona Kędzierska, dyrektor SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Lubinie.

Po części artystycznej przyszedł czas na oficjalne ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Tego aktu wspólnie dokonały  dyrektor Iwona Kędzierska z wicedyrektor Elżbietą Godzic.

W tym roku naukę w placówce rozpoczęło 57 uczniów. – Mamy trzy klasy, jedna integracyjna, w której uczy się 17 osób, a w dwóch pozostałych jest po 20 osób. Jeszcze mamy wolne miejsca, więc ewentualnie możemy dopełnić te liczby. Przez kolejne lata na pewno tak się stanie – dodaje dyrektorka.

Nie zapomniano także o obchodzących dziś swoje święto pedagogach. – W dniu waszego święta, szanowni nauczyciele, pragniemy złożyć wam podziękowania za trud, serce i ogromny wysiłek, jaki wkładacie w nauczanie – mówili uczniowie, po czym wręczyli pedagogom bukiety kwiatów.

Życzenia dla nauczycieli przekazała także dyrektor Iwona Kędzierska: – Życzę im przede wszystkim stabilizacji, takiej sytuacji, kiedy będziemy mogli wiedzieć, co czeka nas od 1 września kolejnego roku, ile będziemy zarabiać, jak będziemy traktowani przez różnego rodzaju elity. Chcielibyśmy, żeby ludzie uwierzyli, że my sobie ten zawód wybieramy. Nie jesteśmy tu z przypadku. Każdy, kto znajduje pracę w szkole, robi to dlatego, że lubi dzieci i chce je edukować i mieć wpływ na to w jakim społeczeństwie będą żyły w przyszłości.