Święto Policji w Lubinie z wyjątkową rocznicą

2178

Tym razem nie w Centrum Kultury Muza, lecz w sali audiowizualnej lubińskiego zoo odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Podczas tegorocznej akademii policjanci tradycyjnie odebrali akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Obok awansów funkcjonariusze otrzymali też liczne medale i odznaczenia za wzorową służbę. Wyróżniono również pracowników cywilnych lubińskiej komendy. Szczególny akcent położono w tym roku na kobiety w mundurze, które dokładnie sto lat temu po raz pierwszy oficjalnie wstąpiły w szeregi polskiej Policji.

106 lat temu Sejm II Rzeczypospolitej powołał do życia Policję Państwową, a 28 lat temu dzień 24 lipca, na pamiątkę tych wydarzeń, ustanowiony został Świętem Policji. Od tego czasu co roku w całym kraju na przełomie lipca i sierpnia organizowane są policyjne uroczystości. Podobnie było też w Lubinie. Warto podkreślić, że tegoroczna akademia zbiegła się z wyjątkową rocznicą — mija właśnie sto lat od momentu, gdy kobiety po raz pierwszy zaczęły pełnić służbę w strukturach tej formacji. To ważna okazja do przypomnienia ich roli i wkładu w bezpieczeństwo kraju.

– To nie tylko historia munduru i służby. To również historia odwagi, odpowiedzialności, oddania oraz siły – zauważa prowadząca dzisiejszą uroczystość asp. szt. Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.

Pierwsze kobiety w Policji Państwowej pojawiły się w 1925 roku. Stawiono przed nimi jasno określone wymagania. Musiały być niezamężne i bezdzietne, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, mieć wykształcenie średnie i ukończony 25. rok życia. Dodatkowo wymagana była dobra kondycja fizyczna, odpowiedni wzrost i brak jakichkolwiek przeciwwskazań zdrowotnych. Główny nacisk w ich pracy kładziono na zwalczanie przestępczości nieletnich, ochronę kobiet i dzieci oraz pomoc w sprawach obyczajowych. Prekursorką i jednocześnie komendantem Policji Kobiecej była Stanisława Filipina Paleolog.  Kobieta niezwykle charyzmatyczna, wizjonerska, wyprzedzająca swoje czasy. 

– Współczesne policjantki wykonują te same zadania co ich koledzy. Patrolują ulice, prowadzą dochodzenia, szkolą kadry, dowodzą zespołami. Ich życie to codzienne przeplatanie się dwóch odpowiedzialnych ruchów. Służby dla społeczeństwa i troski o swoje dzieci. Ról czasem trudnych, zawsze wymagających, ale też pięknych i dających ogrom satysfakcji – zauważa rzeczniczka.

Obecnie w Komendzie Powiatowej Policji w Lubinie służy 68 kobiet.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji, duchowieństwa, a także rodziny mundurowych. Po uroczystym odsłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz uczczeniu minutą ciszy tych mundurowych, którzy „do końca wypełnili rotę ślubowania” głos zabrał inspektor Waldemar Cichocki, Komendant Powiatowy Policji w Lubinie.

Szef jednostki po przywitaniu wszystkich przybyłych gości, także zwrócił uwagę na obecność kobiet w policji: – To 100 lat łamania stereotypów i udowadniania, że mundur nie zna płci, a służba wymaga serca, odwagi, kompetencji i cech, które kobiety w policji posiadają w najwyższym wymiarze. Dzisiaj chcę w sposób szczególny wyrazić swój szacunek dla policjantek. Zarówno tych obecnych w naszych szeregach, jak i tych, które przez dekady przecierały szlaki.

Tegoroczna akademia była okazją do podsumowania roku pracy w lubińskim garnizonie, ale głównym punktem uroczystości było wręczenie nominacji na wyższe stanowiska, odznaczeń i nagród pieniężnych tym funkcjonariuszom, którzy wyróżnili się swoją postawą. Dziś awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało ponad 50 policjantów. Dodatkowo dwóch funkcjonariuszy zostało wyróżnionych przez Komendanta Wojewódzkiego za zajęcie drugiego miejsca w turnieju par patrolowych „Patrol roku 2025”, 13 mundurowych otrzymało nagrody motywacyjne, wyróżniono także 12 pracowników cywilnych lubińskiej komendy.

Fot. Marlena Bielecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY