W tym roku już po raz piąty 2 maja obchodzimy Święto Flagi Narodowej. Święto to w 2004 roku ustanowił Sejm jako wyraz szacunku dla symboli narodowych.
2 maja urzędy samorządowe mają obowiązek wywieszenia flagi, ale coraz częściej robią to także mieszkańcy miast i wsi, przystrajając nią swoje domy.
Polska flaga w obecnej postaci została uznana za symbol narodowy po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. Polskie barwy narodowe mają pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne.
Kolory polskiej flagi wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego – biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Korzystanie z symboli narodowych, w tym flagi, reguluje ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych z dnia 31 stycznia 1980 r. z późniejszymi zmianami.
Kodeks karny przewiduje nawet karę do roku więzienia za skrajne przypadki braku szacunku dla symboli narodowych, np. publiczne znieważenie, niszczenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła.
MRT