Świetne wyniki lubińskiego szachisty w niemieckim Sebnitz

902

Ośmiolatek z Lubina drugim wicemistrzem Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec w szachach klasycznych.

W Sebnitz zorganizowano Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Niemiec w szachach klasycznych dla dzieci do lat 8. II Międzynarodowym Wicemistrzem Niemiec został Maksymilian Janeczek z Lubina.

Turniej rozegrano na dystansie 9 rund. Wzięło w nim udział ponad 50-cioro dzieci, które reprezentowały cztery federacje szachowe i pochodziły z wielu krajów świata. Nie udało się co prawda wyrównać sukcesu Jana Krzysztofa Dudy, który wygrał tam w 2007 roku, ale z dorobkiem 6,5 punktu Maks pewnie stanął na trzecim stopniu podium.

Do Niemiec Maksymilian wyruszył bezpośrednio po zakończeniu innego ważnego turnieju. W Pokrzywnej, w województwie opolskim, od 10. października przez tydzień odbywały Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów strefy śląsko – opolskiej do lat 9. Ośmiolatek z Lubina, który od kilku miesięcy reprezentuje UKS Szach Mat Zabrze, sięgnął tam po brązowy medal. Tym sukcesem zapewnił sobie awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Młodzików do 10 lat, na których w przyszłym roku zagra jako dziewięciolatek.

Z październikowych sukcesów dumni są trenerzy wspierający na co dzień Maksymiliana – Mistrzowie Międzynarodowi: Konrad Typek z Legnicy i Piotr Brodowski z Głogowa oraz Katarzyna Krajewska – manager sportu oraz prezes klubu szachowego Maksa.

Ośmiolatek z Lubina przysporzył także dodatkowych powodów do zadowolenia lubińskiej Szkole Podstawowej nr 10 oraz Beacie Mirosławskiej, która jest wychowawcą i nauczycielem młodego szachisty. W ogólnopolskim konkursie „Maks Matematyczny” zajął bowiem drugie miejsce w kraju w kategorii klas II.