4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce obchodzony jest on już po raz ósmy.
W naszym kraju z powodu nowotworów umiera co roku 85 tys. osób. Całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30 proc. dorosłych oraz 75 proc. dzieci. Dorośli Polacy chorują najczęściej na raka płuc i jelita grubego.
– Palenie papierosów, niewłaściwa dieta, długoterminowy stres, skażenie środowiska naturalnego oraz przewlekłe infekcje wirusowe i bakteryjne to niektóre z czynników sprzyjających rozwojowi nowotworów – mówi Paweł Klusk z oddziału onkologii Miedziowego Centrum Zdrowia.
Wdychanie substancji rakotwórczych zawartych w tytoniowym dymie sprzyja nowotworom płuc, jamy ustnej, krtani, żołądka i pęcherza moczowego. Nowotwór płuc to najczęściej występujący nowotwór w Polsce – zapada na niego 15 tys. osób rocznie.
Jak wygląda sytuacja walki z nowotworami w Lubinie?
– Jesteśmy w tej dogodnej sytuacji, że Miedziowe Centrum Zdrowia posiada oddział onkologii i poradnię onkologiczną. Możemy zatem walczyć z rakiem, bo mamy gdzie – podkreśla Paweł Klusk. – Nasi pacjenci to wyłącznie ludzie dorośli, zajmujemy się onkologią osób w przedziale wiekowym od 20. do 80. roku życia. Dzieci są kierowane do Wrocławia.
Zbyt tłusta, uboga w warzywa, owoce oraz ryby dieta sprzyja z kolei rakowi jelita grubego.
– Nie powinno się jeść codziennie mięsa, a zwłaszcza mięsa czerwonego. Rakowi sprzyjają także potrawy smażone w wielokrotnie używanym tłuszczu, np. frytki, a także żywność bogata w konserwanty – przestrzega Iwona Stanisławska z Pracowni Endoskopowej Medicus. – Przeprowadzamy od dwóch lat badania kolonoskopii w ramach Programu Badań Przesiewowych, mających wykryć ewentualne polipy lub nowotwory jelita grubego u osób bez objawów chorobowych – zaznacza Stanisławska.
Kolonoskopia jest bezpłatna, a do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów raka jelita grubego. Także osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
– Do badań nie kwalifikujemy osób, które miały badanie w ciągu ostatnich 10 lat. Teraz czekamy na zgodę ministerstwa odnośnie realizacji programu 2008, a zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się telefoniczne od 1 marca pod nr telefonu 076 74 66 316, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15 – zachęca pani Iwona.
AM