Na lubińskim rynku wkrótce zrobi się świątecznie. Już 6 grudnia rozpocznie się tu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Będzie można nie tylko zrobić zakupy, spróbować pierogów z kapustą i grzybami czy napić się grzanego wina. Na lubinian czekać będzie sporo różnych atrakcji, które otworzą w poniedziałkowe przedpołudnie Mikołaje.
– Na kiermaszu powinien być ryż, mydło i powidło, jak powiadają starsi ludzie, i tak też będzie. Będzie rękodzieło i artykuły spożywcze. Także takie, które dotychczas na lubińskim rynku nie gościły. Będzie można skosztować kartaczy, kiszki ziemniaczanej. To stoisko przyjedzie do nas z Podlasia – wylicza Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior, jednego z organizatorów imprezy.
Ponadto na kiermaszu znajdziemy między innymi wyroby z gęsiny, słodkości bez cukru i laktozy, piernikowe dekoracje oraz wytwory rękodzielnicze.
– Stanowisk w tym roku mamy bardzo dużo: będzie 21 domków plus namioty. Mam nadzieję, że się na rynku zmieścimy – uśmiecha się Elżbieta Miklis.
Kiermasz tym razem będzie gościć na rynku aż siedem dni – rozpocznie się w poniedziałek 6 grudnia i potrwa do 12 grudnia włącznie. W tym czasie jarmark będzie czynny codziennie od godziny 11 do 19.
Przez cały tydzień kiermaszowi towarzyszyć będą różne atrakcje. Pierwszego dnia, 6 grudnia, na rynku pojawią się Mikołaje, jak na mikołajki przystało. Tak jak w poprzednich latach będzie można przynieść prezent, a Mikołaj go wręczy. Obdarowywanie odbywać się będzie w dwóch turach: od godz. 12 do 14 oraz od 16 do 18.
Choć zabawa zacznie się w południe, to oficjalne otwarcie Lubińskiego Betlejem nastąpi o godzinie 18 – odpaleniem światełek na choince oraz świątecznych iluminacji, które ustawione zostaną na rynku.
W piątek, 10 grudnia, będzie można obejrzeć „Opowieść lalek z Betlejem” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Formy.
– To niespodzianka ufundowana przez Centrum Kultury Muza. Ogromne lalki zagoszczą na lubińskim rynku – mówi Elżbieta Miklis.
A ostatniego dnia jarmarku, na rynku pojawią się Mikołaje na motocyklach – dobrze już znani lubinianom.
Przez cały tydzień będzie można posłuchać muzyki. Na scenie, która ustawiona zostanie pod ratuszem zaprezentują się młodsi i starsi wykonawcy, z Lubina i spoza miasta. Wystąpią między innymi harcerze, zespół Magia Folkloru, grupa Szyszak, Ida Tamara Zagórska czy Góralska Hora.
– Zachęcamy również przedszkola, by zaprezentowały się na naszej scenie – dodaje Miklis.
Natomiast w ratuszu odbywać się będą warsztaty, które poprowadzą pracownicy Muzeum Historycznego. Od 6 do 12 grudnia w godzinach 12-17 będzie można wykonać ozdoby choinkowe, figurki bożonarodzeniowe czy zamknąć zimę w słoiczku.
Szczegółowy harmonogram imprezy można znaleźć na plakacie poniżej oraz w wydarzeniu na Facebooku.