Świat widziany oczami 18-latków

18

DSC05850.JPGWiększość z nich chce zostać dziennikarzami, przez 3 lata nauki w I Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie pisali teksty, brali udział w warsztatach dziennikarskich w Danii, a swoją pracę podsumowali książką. Sami ją napisali, przygotowali do druku, a później wydali.

– Trudno powiedzieć, o czym jest ta książka. Są tu teksty kilkudziesięciu autorów, każdy z nich pisze o tym co go interesuje. Najprościej mówiąc, jest to świat widziany oczami 18-latków – komentuje Mariola Lech, wychowawczyni klasy dziennikarskiej z I LO.

Pomysł, aby każda klasa dziennikarska kończąca liceum pozostawiła po sobie jakiś namacalny ślad, Mariola Lech zaczerpnęła od dziennikarza z Danii, który kiedyś odwiedził lubińską szkołę.

– Przyjechał na warsztaty i pracę z uczniami zakończył książką. Pomyślałam wtedy, że to dobry pomysł na kończenie klasy dziennikarskiej – mówi Mariola Lech.

Książka stworzona przez tegorocznych absolwentów jest już trzecią wydaną przez klasy pani Lech. Tym razem powstało 200 egzemplarzy.

– Choć muszę powiedzieć, że wątpili, czy im się uda skończyć tę książkę i czy w ogóle się ukaże – dodaje nauczycielka. – Zawsze tak jest, że gdy przychodzą do szkoły, w pierwszej klasie wszyscy chcą pisać, w drugiej wątpią, a w trzeciej zostaje już tylko taka grupka, której zależy. Tym razem w całość spoiła to i do końca doprowadziła również mała grupka, najwytrwalsza była jednak Gosia Pasoń.

Każda książka wydana przez licealistów jest inna. Najnowsza, zdaniem Marioli Lech, najbardziej ze wszystkich oddaje świat 18-latków, dlatego warto, żeby zajrzeli do niej rodzice będącej w podobnym wieku młodzieży.

Książka rozprowadzana jest w szkole i pomiędzy uczniami I LO, można ją kupić w sekretariacie szkoły. Większość egzemplarzy już została sprzedana. Na kolejną wyprodukowaną przez licealistów z I LO książkę trzeba będzie poczekać 3 lata, kiedy to szkołę opuszczać będzie kolejna klasa dziennikarska.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY