„Wszystkie rzeczy, które służą ludziom, są piękne i dobre, skoro są pożyteczne” tym cytatem Ksenofonta, Multimedialne Centrum Informacji – Biblioteka w Rudnej zachęca wszystkich mieszkańców gminy do obejrzenia kolejnej wystawy z cyklu „Ludzie z pasją” pt. „Świat robótek ręcznych”.
Swoje prace prezentują mieszkanki Gwizdanowa: Maria Kucy oraz Maria Makoś.
Maria Kucy to emerytowana nauczycielka, przepracowała w zawodzie nauczyciela 30 lat. Jest bardzo aktywną osobą, śpiewa w Zespole Folklorystycznym Sasanka, który działa przy Centrum Kultury w Rudnej, uczestniczy w spotkaniach rękodzielników Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Łęgów Odrzańskich, bierze udział w różnych wystawach w kraju i za granicą promujących rękodzieło i sztukę ludową na większą skalę.
Pani Maria od dziecka przejawiała talent i zamiłowanie do robótek ręcznych. Na szydełku potrafi robić przeróżne, piękne ozdoby, służące do dekoracji domu: kwiaty, aniołki, bibeloty świąteczne (ozdobne pisanki, bombki, bałwanki), serwety, obrusy, makatki, parasole. Jej rękodzieło tworzone jest według jej własnych, wyjątkowych pomysłów, wykonane przedmioty mają niepowtarzalny wzór są oryginalne i gustowne. Część prac można również podziwiać w kościele parafialnym w Gwizdanowie.
Maria Makoś na pierwszym miejscu swoich zainteresowań wymienia robótki ręczne. Jej pierwszy kontakt z igłą, włóczką, drutami i szydełkiem miał miejsce w szkole podstawowej. Szydełkowanie to nie tylko jej hobby, to również wielka pasja i miłość, a także sposób na spędzanie wolnego czasu, relaks i wyciszenie. Tworzy przepiękne serwety, bombki, koszyczki oraz przedmioty dekoracyjne m.in. zdobione kielichy, rożki na bukiety, pisanki, wazony. Pani Maria swoje rękodzieło tworzy głównie dla siebie, ale również wiele z nich przeznacza na prezenty.
Pasją pani Marii jest również ogrodnictwo. Ponieważ uwielbia pracę w ogrodzie, od wielu lat większość sadzonek przygotowuje samodzielnie i z wielkim zaangażowaniem pielęgnuje swój przydomowy ogródek. W wolnych chwilach uwielbia również czytać książki.
Prezentowane na wystawie prace lokalnych artystów to tradycyjne rzemiosło ludowe, jakim jest m.in. szydełkowanie czy haft. A podziwiać możemy na niej: dzwoneczki, aniołki, serwety, obrusy, makatki, haftowane obrazy i wiele innych szydełkowych wyrobów.